تبلیغات
همراهان - چند پیشنهاد برای هلال احمر گلستان
دوشنبه 26 بهمن 1394

چند پیشنهاد برای هلال احمر گلستان

   نوشته شده توسط: ابوذر پورادیب    نوع مطلب :فرهنگی  ،

چند پیشنهاد برای هلال احمر گلستان

روزنامه گلشن مهر 26/11/1394 شماره 1422 

http://golshanemehr.ir/article.php?id=39969    

ابوذر پورادیب: در ادامه تغییرات مدیریتی استان گلستان، سرپرست جدید جمعیت هلال احمر استان منصوب شد. در این تغییر مدیریتی، دکتر حسین احمدی، مدیرعامل اسبق جمعیت هلال احمر استان گلستان، مجدد، سکان مدیریتی این جمعیت را برعهده گرفت و جایگزین مجتبی اکبری شد.

نویسنده این مقاله، بر حسب تجربه 14 ساله به عنوان امدادگر هلال احمر، به منظور بهبود و تحول در اوضاع، مواردی را به سرپرست جدید هلال احمر استان گلستان، پیشنهاد می دهد، امید دارد از این طریق، بخشی از دین خود را به خانواده بزرگ هلال احمر ادا کند.    

الف: پیشنهادات درون سازمانی:             

1- تشکیل گروه ‏های دوستی: تلاش براى تسکین آلام ‏بشرى و تأمین احترام انسان ‏ها جزئی از وظایف جمعیت هلال احمر و انسان‏ دوستی هم جزو اصول هفتگانه خدشه ‏ناپذیر این جمعیت هستند. کارکنان و اعضای جمعیت هلال احمر قبل از هر چیز باید حس نوع‏ دوستی را در خود تقویت و پس از تمرین و کسب تجربه در این زمینه نسبت به ارائه این حس که ودیعه الهی در وجود تمامی انسان‏ هاست نسبت به سایر اقشار جامعه اقدام کنند. از سوی دیگر، تمامی کارکنان و اعضای هلال احمر دارای یک هویت واحد هستند که این هویت واحد باید به فرهنگ ‏سازمانی تبدیل شود. همچنین با توجه به رویکرد مدیریتی مدیرعامل سابق هلال احمر، تشکیل این گروه ها با هدف ایجاد انگیزه در کارکنان، امدادگران، جوانان و داوطلبان، ضروری به نظر می رسد. 

2- توجه به جایگاه و نقش نمایندگی ولی‏ فقیه در جمعیت هلال احمر استان: توجه به این مهم در اساسنامه اصلاحی جمعیت هلال احمر نشات گرفته از  حاکمیت ولایت ‏فقیه در نظام اسلامی است و مدیران استانی باید بر همین اساس، نقش و جایگاه مسئول نمایندگی ولی‏فقیه در جمعیت هلال احمر استان را محترم شمرده و از ظرفیت‏ ها و توانمندی‏ های حوزه تحت امر وی در برنامه ‏های فرهنگی، اجتماعی، هنری و مذهبی استفاده کنند. 

3- کاربردی کردن روابط‏ عمومی: روابط‏ عمومی به عنوان پل ارتباطی هلال احمر با جامعه نقش مهمی در ایجاد پیوند با جامعه و یا گسست آن دارد. وظایف روابط‏ عمومی به تهیه خبر، عکاسی، فیلمبرداری و نصب بنر درباره عملکرد هلال احمر محدود نمی ‏شود، بلکه قرار گرفتن آن در زیر مجموعه مدیرعامل هلال احمر، آن هم در سازمانی که وظیفه اجرایی و نقش بسیار تاثیرگذار در عرصه مدیریت بحران دارد بیانگر شان و جایگاه روابط‏عمومی است. بنابراین از نگاه نویسنده این مقاله، مسئول روابط‏ عمومی نقش سخنگوی جمعیت هلال احمر را دارد و باید در تمامی فعالیت ‏های بیرونی هلال احمر حضور فعال و موثر داشته باشد. لازمه چنین رویکردی این است که روابط ‏عمومی از حالت خمودگی فعلی خود در تمامی ادارات خارج شود و جنبه کاربردی پیدا کند. برای مثال یکی از مشکلات اساسی در زمینه مدیریت بحران، تاخیر در دریافت خبر و کم و کیف حوادث است، علاوه بر معاونت امداد و نجات که به دلیل برگزاری دوره‏ های آموزشی با امدادگران در نقاط مختلف استان ارتباط دارد، روابط‏ عمومی هلال احمر هم باید با شناسایی رابطین روابط‏ عمومی و برقراری ارتباط با آنها در طول سال در نقاط مختلف استان به ویژه مناطقی که در معرض حوادث هستند و یا تاکنون دچار حادثه شده‏ اند نسبت به دریافت به موقع اخبار و کم و کیف حوادث و انتقال آن به مسئولان اقدام کند. چنین کاری تداخل با شرح وظایف معاونت امداد و نجات تلقی نمی‏ شود، بلکه وقتی اخبار از کانال‏ های ارتباطی مختلف دریافت شوند قدرت تصمیم‏ گیری، برنامه ‏ریزی و اجرایی مسئولان را افزایش می ‏دهند.

4- تشکیل انجمن (باشگاه) خبرنگاران هلال: افکار عمومی، جمعیت هلال احمر را فقط به عنوان یک سازمان امدادرسان در حوادث و بلایای طبیعی می ‏شناسند و اکثر اخبار منتشره جمعیت استان گلستان نیز در این زمینه هستند، در حالی که این جمعیت در سایر حوزه ‏ها هم خدمات ارزشمندی ارائه می‏ دهد که متاسفانه تاکنون به نحو شایسته در اختیار رسانه ‏ها و افکار عمومی قرار نگرفته‏ اند. در همین راستا، بسیج خبرنگاران، برای بازتاب عملکردها ضروری است. ناگفته نماند که روابط‏ عمومی جمعیت هلال احمر استان گلستان در دوره مدیریت قبلی، اقدام به تشکیل «باشگاه خبرنگاران بحران» کرده که خود تایید اظهارات فوق در انعکاس بخشی از عملکرد هلال احمر است. بنابراین به منظور رفع نقص موجود در زمینه اطلاع‏ رسانی، باید تشکلی متناسب با تمامی حوزه ‏های کاری جمعیت هلال احمر تشکیل و یا تشکل موجود تقویت شود.

ب: پیشنهادات برون سازمانی:

1- تلاش برای واگذاری بخش‏ هایی از وظایف جمعیت هلال احمر استان به بخش خصوصی: یکی از مشکلات اساسی سازمان‏ های امدادرسان از جمله هلال احمر در مدیریت بحران، عدم برنامه ‏ریزی و نداشتن برنامه عملیاتی و به تبع آن، فقدان انسجام و هماهنگی در مدیریت بحران است که یکی از دلایل مهم این ضعف، افزایش تصدی‏ گری ‏ها در بخش دولتی می ‏باشد. همچنین تجربه ثابت کرده که بخش دولتی به دلیل ناهماهنگی و فقدان برنامه، توانایی پذیرش مسئولیت و پاسخگویی تمامی وظایف خود به ویژه در عرصه مدیریت بحران را ندارد. اگر برخی از وظایف هلال احمر به ویژه در حوزه امداد و نجات، همچون آموزش به بخش خصوصی سپرده شود فرصت لازم برای برنامه ‏ریزی و تدوین برنامه عملیاتی مدیریت بحران و افزایش پاسخگویی به جامعه فراهم می‏شود.

2- افزایش آگاهی های عمومی و فرهنگ سازی نسبت به وظایف و خدمات هلال احمر: جمعیت هلال احمر خدمات شایسته ‏ای در حوزه‏‏ های امداد و نجات، جوانان، داوطلبان و بهداشت، درمان و توانبخشی انجام می ‏دهد که ترغیب علاقه ‏مندان به مشارکت در فرایند خدمت‏ رسانی به جامعه و افزایش آگاهی ‏های مردم نسبت به این وظایف و خدمات، نیازمند آگاهی رسانی و فرهنگ ‏سازی است. در همین راستا حمایت از تولید آثار فرهنگی و هنری و برگزاری جشنواره‏ ها و نمایشگاه ‏ها از جمله تئاتر، عکاسی و نقاشی با موضوعات مربوط به وظایف و خدمات هلال احمر در صورت موافقت و همکاری مسئولان ارشد جمعیت در دستورکار قرار ‏گیرد.

3- ارتباط با حوزه علمیه و ستاد اقامه نماز برای توانمندسازی کارکنان، اعضاء، داوطلبان و مددجویان در حوزه مسائل دینی و ترویج سبک زندگی اسلامی - ایرانی: با توجه به اینکه جمع زیادی از جوانان به عنوان امدادگر و عضو سازمان جوانان با جمعیت هلال احمر همکاری دارند و از سوی دیگر کمک ‏رسانی به آسیب‏دیدگان نیز جزو وظایف این جمعیت است و هر دو طیف بر حسب شرایط خاص در معرض برخی تهدیدات و تهاجمات فرهنگی و القائات ضد دینی قرار دارند، برقراری ارتباط با حوزه‏ علمیه، ستاد اقامه نماز و تعامل با مسئول نمایندگی ولی ‏فقیه در هلال احمر استان برای توانمندسازی کارکنان، اعضاء، داوطلبان و افراد تحت پوشش جمعیت در حوزه مسائل دینی و ترویج سبک زندگی اسلامی ایرانی مورد تاکید مقام معظم رهبری، ضروری است.

4- اجرای قوانین و اسناد بالادستی همچون قانون اساسی، سند چشم‏انداز 20 ساله و برنامه 5 ساله توسعه و آیین‏ نامه‏های مربوطه از جمله مواد 39، 40، 41، 42 و 43 قانون پنجم 5 ساله توسعه در زمینه حمایت از مددجویان، امداد و نجات و مسائل مربوط به جوانان که در منشور فرهنگی تربیتی نسل جوان که به تایید مقام معظم رهبری رسیده و در سند ملی توسعه و ساماندهی امور جوانان بر آنها تاکید شده است، توصیه می شود در دوره جدید مدیریت، بیشتر از گذشته، در دستورکار قرار گیرد. 


bowling king hack
پنجشنبه 28 دی 1396 12:44 ق.ظ
سلام از کارولینای! من در کار خسته شدم، بنابراین تصمیم گرفتم که فهرست کنم
وب سایت خود را در آیفون من در طول ناهار شکستن.
من واقعا اطلاعاتی را که اینجا ارائه می دهم دوست دارم و نمی توانم صبر کنم
نگاهی به من می اندازد وقتی که من به خانه می روم من بلافاصله وبلاگ شما را بر روی گوشیم شگفت زده کردم..
من حتی از WIFI استفاده نمی کنم، فقط 3G.. به هر حال، وبلاگ شگفت انگیز!
valenciakensgyjctn.jimdo.com
سه شنبه 17 مرداد 1396 10:13 ق.ظ
When I originally commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and
now each time a comment is added I get three
emails with the same comment. Is there any way you can remove people from that service?
Cheers!
Why do they call it the Achilles heel?
یکشنبه 15 مرداد 1396 12:07 ق.ظ
Excellent goods from you, man. I have understand your stuff
previous to and you're just too great. I actually like what you have acquired here, certainly like what you're stating and the way in which you say it.
You make it entertaining and you still take care of to keep it smart.
I can not wait to read far more from you. This is actually a great site.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر