تبلیغات
همراهان - کابینه یازدهم و آینده جناح‏های سیاسی
جمعه 18 مرداد 1392

کابینه یازدهم و آینده جناح‏های سیاسی

   نوشته شده توسط: ابوذر پورادیب    نوع مطلب :سیاسی  ،

کابینه یازدهم و آینده جناح‏های سیاسی

ریاست‏جمهوری 2 هزار و 922 روزه «محمود احمدی‏نژاد» دوازدهم مرداد ماه 1392 با تنفیذ حکم ریاست‏جمهوری «حسن روحانی» توسط مقام معظم رهبری خاتمه یافت و همزمان با معرفی وزاری پیشنهادی دولت یازدهم به مجلس شورای اسلامی گمانه‏زنی‏ها در خصوص ترکیب کابینه هم به پایان رسید.

رئیس‏جمهور جدید در دوره رقابت‏های انتخابات ریاست‏جمهوری وعده تشکیل دولت فراجناحی و اعتدالگرا را داده بود و از این نظر خیلی از فعالان سیاسی ترکیب کابینه یازدهم را رصد می‏کردند. بالاخره گمانه‏زنی‏ها پایان یافت و دکتر «روحانی» وزرای خود را به مجلس شورای اسلامی معرفی و همزمان برخی واکنش‏ها نسبت به ترکیب پیشنهادی نیز آغاز شد.

البته واکنش‏های مجلس شورای اسلامی مختص اصولگرایان نسبت به اصلاح‏طلبان مورد اعتماد دکتر «روحانی» بوده و اصلاح‏طلبان نیز پیش از معرفی کابینه درصدد تغییر نظر رئیس‏جمهور جدید و تغییر ترکیب کابینه احتمالی بودند.

بدون تردید اصلاح‏طلبان و در راس آنها «سیدمحمدخاتمی» نقش مهمی در پیروزی دکتر «روحانی» داشتند و بر خلاف آنکه در ظاهر وانمود می‏کردند به دنبال سهم‏خواهی از دولت یازدهم نیستند اما برخی اظهارنظرها گویای عزم جدی آنها برای حضور در دولت و در اختیار گرفتن پست‏های کلیدی و حساس بود.  

اصلاح‏طلبان متمایل به خاتمی گمان می‏کردند با حذف محترمانه دکتر «محمدرضا عارف» از گردونه رقابت‏های انتخاباتی ریاست‏جمهوری، دکتر «روحانی» وی را به عنوان معاون اول خود برمی‏گزیند و با فشار به وی می‏توانند چهار وزارتخانه مهم اطلاعات، کشور، ارشاد و خارجه را نیز از آن خود کنند، اما نشد آنچه که آنها گمان می‏کردند.

دکتر «روحانی» در کمال ناباوری اصلاح‏طلبان متمایل به «خاتمی» نه تنها «عارف» را به عنوان معاون اول خود انتخاب نکرد، بلکه به دلیل عدم تمایل «عارف» به پذیرش پست وزارت که بیشتر جنبه قهر ناشی از عدم رسیدن به جایگاه معاون اولی داشت او را در لیست نهایی کابینه خود قرار نداد. حتی پافشاری آنها برای دستیابی به چهار وزارتخانه فوق هم به نتیجه نرسید و دکتر «روحانی» بر عزم خود برای معرفی وزرا براساس میل و اراده خود تاکید کرد.

فشار اصلاح‏طلبان برای تغییر نظر دکتر «روحانی» مبنی بر انصراف از معرفی «علی جنتی» برای وزارت ارشاد و «رحمانی‏فضلی» برای وزارت کشور به اندازه‏ای بود که به همین منظور جلسه‏ای چهار نفره با حضور «خاتمی»، «سیدحسن خمینی» و «روحانی» در منزل آیت‏الله «هاشمی رفسنجانی» برگزار و در نهایت هم بدون دستیابی به نتیجه دلخواه اصلاح‏طلبان پایان یافت. 

با این حال هم اصلاح‏طلبان متمایل به «هاشمی»، هم اصلاح‏طلبان متمایل به «خاتمی»، هم اصولگرایان و هم اعتدالگرایان در لیست پیشنهادی دکتر «روحانی» به مجلس شورای اسلامی سهمی از کابینه آینده را دارند.

این مقاله درصدد است تا مواجهه دکتر «روحانی» نسبت به اصلاح‏طلبان و اصولگرایان را که در چینش کابینه به نمایش درآمده مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد.

1- چرا اصلاح‏طلبان به دنبال چهار وزارتخانه اطلاعات، ارشاد، کشور و خارجه بودند؟  

اصلاح‏طلبان از دولت یازدهم به عنوان یک فرصت برای بازسازی خود استفاده می‏کنند و بدون تردید برای حضور حداکثری در رقابت‏های دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی آماده می‏شوند.

با در اختیار گرفتن وزارت کشور در واقع اکثریت استانداران، فرمانداران و بخشداران و به تبع آنها مدیران کل استان‏ها از بین اصلاح‏طلبان انتخاب می‏شوند و اینگونه وانمود می‏کنند که به دلیل حضور اصلاح‏طلبان در قدرت شرایط کشور تغییر کرده است.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی متولی فعالیت‏های فرهنگی و هنری کشور است و اصلا‏ح‏طلبان تمایل دارند تا آزادی بیان، آزادی مطبوعات، آزادی نقد و در یک کلام آزادی فعالیت‏های فرهنگی و هنری را به نام خود تمام کنند تا از این طریق به اهداف خود در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی برسند.

به طور طبیعی با انتخاب دولت جدید برخی رویکردها در هر وزارتخانه از جمله وزارت اطلاعات تغییر کرده و دکتر «روحانی» نیز به دلیل گفتمان مشترکی که با اصلاح‏طلبان دارد در برخی از رویکردهای این وزارتخانه تغییراتی ایجاد می‏کند. اصلاح‏طلبان درصدد هستند تا هم این تغییرات به نام آنها تمام شود و هم اینکه با در اختیار گرفتن وزارت اطلاعات نسبت به تاییدصلاحیت نامزدهای خود در انتخابات دهم مجلس شورای اسلامی اطمینان خاطر داشته باشند.

برای وزارت امور خارجه هم فردی معرفی شده که اگر چه ارتباط نزدیکی با اصلاح‏طلبان و به ویژه «خاتمی» دارد، اما مورد اعتماد مقام معظم رهبری و از نظر گفتمانی به دکتر «روحانی» نزدیک بوده و از همه مهمتر عضو احزاب اصلاح‏طلب نیست تا آنها دستاوردهای احتمالی سیاست خارجی دولت تدبیر و امید را به نام خود ثبت و ضبط کنند.

دکتر «روحانی» با هوشیاری و درک آنچه را که در ذهن اصلاح‏طلبان می‏گذشت از واگذاری وزارتخانه‏های فوق به اصلاح‏طلبان پرهیز کرد تا دستاوردهای مثبت احتمالی دولت تدبیر و امید به نام شخص وی که حقش هست و حامیان اعتدالگرای وی نوشته شود.

دکتر «روحانی» در عین حال که مصمم به استفاده از ظرفیت‏های اصلاح‏طلبان و اصولگرایان است اما اطمینان کامل دارد که آنها رقبای احتمالی وی در انتخابات‏های بعدی هم هستند، بنابراین باید با درایت نسبت به واگذاری مسئولیت‏ها بین آنها اقدام و مناصب کلیدی و حساس را به نیروهای نزدیک به خود بسپارد.

2- چرا «روحانی» در برابر فشارهای اصلاح‏طلبان در خصوص چهار وزارتخانه فوق و همچنین فشارهای اصولگرایان در خصوص حضور اصلاح‏طلبان در کابینه مقاومت کرد؟

«روحانی» که قبل از انتخابات و بعد از آن خود را وامدار هیچیک از احزاب و جناح‏ها نمی‏دانست باید عدم وابستگی خود را در عمل هم نشان می‏داد. انتخاب کابینه اولین نقطه رویارویی «روحانی» با کسانی بود که به دنبال سهم‏خواهی و یا سنگ‏اندازی بودند و سنگ محکی برای تنظیم روابط آینده او با جناح‏های سیاسی محسوب می‏شد.

چنانچه «روحانی» در ابتدای کار در برابر فشارها کوتاه می‏آمد ممکن بود نشانه ضعف او تلقی شده و نزد افکار عمومی و جریان‏های سیاسی به عنوان «خاتمی دوم» یعنی که کسی که زود از مواضع خود کوتاه می‏آید مشهور شود.

«روحانی» شرایط سیاسی گذشته و آینده را بررسی کرده و با درایت در برابر خواسته‏های آنها ایستادگی کرد. البته این رویکرد «روحانی» پیامی برای مراکز اصلی قدرت هم داشت که در بند چهار در مورد آن توضیح خواهم داد.     

3- چرا دکتر «روحانی» اکثریت کابینه خود را به اصلاح‏طلبان داد؟

دکتر «روحانی» با درک این نکته که حمایت اصلاح‏طلبان تاثیر مهمی در جلب آرای وی داشته و از سوی دیگر عدم واگذاری چهار وزارتخانه فوق موجب دلخوری آنها می‏شود اکثریت وزارت‏خانه‏های خود را به اصلاح‏طلبان اختصاص داد. هم اصلاح‏طلبان طیف «هاشمی» و هم طیف خاتمی.

وی در چینش کابینه بیشتر از اصلاح‏طلبان نزدیک به «هاشمی» بهره برد تا نیروهای نزدیک به «خاتمی» که با توجه به روابط نزدیک وی با «هاشمی» امری طبیعی است. او حتی معاون اول خود را هم از بین اصلاح‏طلبان انتخاب کرد، اما هوشمندانه. هوشمندانه از این نظر که با عدم انتخاب دکتر «عارف» به معاونت اولی ریاست‏جمهوری طیفی از اصلاح‏طلبان از وی دلخور شده و حتی نسبت به حمایت از وی ابراز پشیمانی هم کردند. دکتر روحانی برای جلب نظر اصلاح‏طلبان، معاون اول خود را از بین اصلاح‏طلبان انتخاب کرد اما اصلاح‏طلبی که به «هاشمی» نزدیک است و حکم فرزند معنوی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را دارد و یکی از گزینه‏های اصلاح‏طلبان برای انتخابات ریاست‏جمهوری دوره یازدهم بود که با انتصاب وی به عنوان معاون اول به نوعی به اجماع احتمالی اصلاح‏طلبان بر روی وی در انتخابات دوره دوازدهم و یا سیزدهم ریاست‏جمهوری کمک می‏کند که به دلیل نزدیکی هر دو به «هاشمی رفسنجانی» باز هم برنده بازی آینده خود «روحانی» است. «روحانی» البته در چینش کابینه نسبت به حمایت «خاتمی» از خود بی‏تفاوت نبود و «محمود حجتی»، وزیر جهاد کشاورزی و «جعفر میلی‏منفر»، سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دولت اصلاحات که هر دو از نزدیکان «خاتمی» هستند را برای همین وزارتخانه‏ها به مجلس شورای اسلامی معرفی کرد.        

4- چرا وزیر کشور دولت «روحانی» اصولگراست؟ و اینکه چرا «روحانی» از بین اصولگرایان، «رحمانی فضلی» را برای وزارت کشور برگزید؟

انتخاب «رحمانی فضلی» به عنوان وزیر کشور حساسیت‏های زیادی را بین اصلاح‏طلبان به وجود آورد. آن هم به دلیل اهمیتی که در بند یک به آن اشاره شد. به راستی چرا «روحانی» یک فرد اصولگرا را به عنوان وزیر کشور انتخاب کرد؟ چرا با وجود ارتباط نزدیک با «هاشمی» و انتخاب اصلاح‏طلبان نزدیک به وی در کابینه از جمله معاون اول، اما حاضر نشد از یک اصلاح‏طلب نزدیک به رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام برای تصدی وزارت کشور استفاده کند؟

«روحانی» در عرصه داخلی و به ویژه خارجی کارهای زیادی باید انجام دهد که نیازمند همراهی مراکز اصلی قدرت همچون سپاه، حوزه‏های علمیه، صدا و سیما و سایر نهادهای وابسته به نظام است. «روحانی» با درک این مطلب که اگر تمامی اصلاح‏طلبان و شخص «خاتمی» هم تمام قد پشت سر وی بایستند و مراکز قدرت از او حمایت نکنند نمی‏تواند برنامه‏های خود را پیش ببرد و حتی ممکن است مشکلات سیاسی دوران «خاتمی» هم برای او ایجاد شوند.

لذا تصمیم گرفت برای همراهی مراکز قدرت با خود به ویژه در قضیه پرونده هسته‏‏ای به نوعی با آنها مصالحه کند، چون با انتخاب وزیر کشور اصولگرا حضور اصولگرایان در مدیریت استان‏ها تضمین شده و مراکز اصلی قدرت نسبت به احیا و بازسازی فعالان حوادث سال 1388 هیچگونه دغدغه‏ای نخواهند داشت و با خیالی آسوده از «روحانی» حمایت می‏کنند.

حال این سئوال مطرح می‏شود که چرا «روحانی» از بین اصولگرایان، «رحمانی فضلی» را به عنوان وزیر کشور برگزید؟ «رحمانی فضلی» یکی از نیروهای بسیار نزدیک به «علی لاریجانی» بوده و سابقه همکاری با رئیس مجلس شورای اسلامی در سازمان صدا و سیما و شورای عالی امنیت ملی را دارد. در واقع «روحانی» با انتخاب «رحمانی فضلی» به عنوان وزیر کشور به نوعی معامله با «علی لاریجانی» برای کسب رای اعتماد سایر اعضای کابینه روی آورده است.  

***

اینکه «روحانی» در دستیابی به اهداف خود در چینش کابینه تا چه اندازه موفق شود نیاز به گذشت زمان دارد. آیا وزاری پیشنهادی خارجه، اطلاعات، کشور و ارشاد در صورت رای اعتماد از مجلس نهم می‏توانند دیدگاه‏های رئیس جمهور را محقق کنند تا جاییکه وی از عدم واگذاری این مناصب به اصلاح‏طلبان در آینده احساس پشیمانی نکند؟ آیا روابط «روحانی» با مراکز اصلی قدرت در چهار سال آینده مسیر طبیعی و عادی خود را طی می‏کند؟ یا اینکه برخی حوادث غیرقابل پیش‏بینی بر روابط آنها سایه افکنده و «روحانی» را از دستیابی به اهدافش بازمی‏دارند؟ در هر صورت باید منتظر گذشت زمان بود.  


std testing cost
چهارشنبه 17 آبان 1396 10:23 ب.ظ
اولا می خواهم بلافاصله بگویم! سریع داشتم
سوال که من می خواهم بپرسم آیا شما ذهن نیست. من علاقه مند بودم
برای پیدا کردن چگونگی مرکز خود و پاک کردن ذهن خود را قبل از نوشتن.

من فکر میکنم افکار من را از بین ببرم.
من واقعا از نوشتن لذت می برم، اما فقط به نظر می رسد که اولین 10 تا 15 دقیقه به نظر می رسد هدر رفته است
به سادگی فقط تلاش برای کشف کردن نحوه شروع. هر توصیه ای
یا نکات؟ به سلامتی!
std testing price
شنبه 13 آبان 1396 06:13 ب.ظ
من این را می دانم اگر موضوعی نیست، اما من به دنبال شروع به کار هستم
وبلاگ خود را و تعجب آنچه که همه لازم است برای راه اندازی؟
من فرض دارم یک وبلاگ مانند خود شما هزینه یک پنی بسیار گران است؟
من خیلی هوشمند نیستم بنابراین 100٪ مثبت نیستم. هر گونه پیشنهاد یا مشاوره
خیلی ممنونم کودوس
cheap phone psychics
دوشنبه 20 شهریور 1396 06:46 ق.ظ
این بهترین زمان برای ساختن چند برنامه برای آینده است و زمان خوشحال شدن است.
من این را می آموزم و اگر من فقط می خواهم به مشاوره بپردازم
شما برخی از مسائل و راهنمایی جالب است. شاید شما می توانید مقالات بعدی را بنویسید
در مورد این مقاله من می خواهم مسائل بیشتر را در مورد آن یاد بگیرم!
cheap phone psychics
دوشنبه 20 شهریور 1396 01:43 ق.ظ
من از پسر عموی من این وبلاگ را توصیه کردم.
من مطمئن نیستم که آیا این پست توسط او نوشته شده است و هیچ کس دیگری چنین نکته ای را در مورد مشکل من نمی داند.
شما باور نکردنی هستید! با تشکر!
private std screening
دوشنبه 20 شهریور 1396 12:14 ق.ظ
من اغلب وبلاگ می کنم و واقعا از محتوای شما تشکر می کنم.
این مقاله واقعا علاقه من را به خود جلب کرده است. من قصد دارم تا علامت وبسایت خود را بنویسم و ​​یک بار در هفته جزئیات جدیدی را بررسی کنم.
من برای خوراک RSS شما نیز انتخاب کردم.
phone psychic reading
یکشنبه 19 شهریور 1396 11:37 ب.ظ
وبلاگ فوق العاده! آیا شما برای نوآوران مشتاق راهنمایی و راهنمایی دارید؟
من قصد دارم سایت خود را به زودی شروع کنم، اما من کمی از همه چیز گم شده ام.
آیا شما پیشنهاد می کنید با یک پلت فرم رایگان مانند وردپرس شروع کنید یا برای پرداخت پرداخت کنید
گزینه؟ انتخاب های زیادی وجود دارد که وجود دارد
من کاملا غرق شده.. هر ایده ای؟ با تشکر
زیاد!
free std testing near me
یکشنبه 19 شهریور 1396 11:08 ب.ظ
سلام عزیزم، آیا واقعا بازدید از این وب سایت را هر روز، اگر پس از آن شما
کاملا تجربه خوبی خواهد بود
std testing near me
یکشنبه 19 شهریور 1396 09:56 ق.ظ
من نمی دانم که آیا فقط من یا دیگران با مشکالت وب سایت شما مواجه می شوند.
به نظر می رسد مانند برخی از متن در محتوا خود را از صفحه نمایش در حال اجرا است. آیا می توانید یک نفر دیگر لطفا نظر بدهید و اجازه دهید به من اطلاع دهید که آیا این اتفاق می افتد یا خیر
خوب؟ این ممکن است با مرورگر وب من مشکلی داشته باشد، زیرا من داشتهایم
این اتفاق می افتد قبلا قدردانی آن
How do you strengthen your Achilles tendon?
پنجشنبه 16 شهریور 1396 02:48 ق.ظ
Tremendous issues here. I am very satisfied to look your post.

Thanks a lot and I'm looking forward to contact you. Will you
kindly drop me a e-mail?
How do you get taller in a day?
دوشنبه 30 مرداد 1396 01:03 ب.ظ
What i do not realize is in fact how you are
no longer really a lot more well-appreciated than you may be right now.
You're so intelligent. You already know thus considerably
in relation to this subject, made me personally believe it from a lot of
various angles. Its like men and women aren't fascinated unless
it's something to do with Girl gaga! Your individual stuffs nice.

At all times deal with it up!
sonapellish.blog.fc2.com
سه شنبه 17 مرداد 1396 10:48 ق.ظ
Hi, yes this paragraph is actually pleasant and I have learned lot of things from
it on the topic of blogging. thanks.
How do you stretch your Achilles?
یکشنبه 15 مرداد 1396 02:30 ب.ظ
Hello! Do you know if they make any plugins to assist with SEO?

I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords
but I'm not seeing very good success. If you know of any please
share. Thanks!
chaturbate token hack forum
پنجشنبه 12 مرداد 1396 09:50 ب.ظ
Incredible! This blog looks just like my old one!
It's on a entirely different subject but it
has pretty much the same page layout and design. Excellent choice of colors!
Anya
سه شنبه 10 مرداد 1396 08:05 ب.ظ
It's nearly impossible to find educated people for this
topic, but you sound like you know what you're talking
about! Thanks
Lino
سه شنبه 10 مرداد 1396 08:02 ب.ظ
I'm extremely impressed together with your writing abilities
as well as with the layout in your blog. Is this a paid theme or did you
customize it your self? Either way stay up the nice quality
writing, it's rare to look a great blog like
this one today..
at home std test
جمعه 2 تیر 1396 09:40 ب.ظ
بسیار ریشه از خود نوشتن در حالی که صدایی دلنشین در آغاز آیا نه کار درست با من
پس از برخی از زمان. جایی در سراسر پاراگراف شما در واقع قادر به
من مؤمن متاسفانه تنها برای بسیار در حالی که کوتاه.
من هنوز مشکل خود را با فراز در مفروضات و یک خواهد را خوب به پر کسانی که معافیت.
در صورتی که شما که می توانید انجام من را مطمئنا
تا پایان مجذوب.
Dotty
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 10:18 ب.ظ
Yes! Finally something about driving.
Leia
یکشنبه 24 اردیبهشت 1396 10:48 ب.ظ
It is perfect time to make some plans for the long run and it's time to be happy.
I have read this publish and if I may just I
want to recommend you few interesting issues or tips.

Perhaps you could write subsequent articles relating to this
article. I wish to read more things approximately it!
شیوا
چهارشنبه 23 مرداد 1392 05:50 ب.ظ
از مطالب جذابی که گذاشتی خیلی خوشم اومد . وبلاگت رو توی وبلاگم لینک کردم . خوشحال میشم توی سایت جدیدم که مخصوص تبادل لینک هست وبلاگت رو ثبت کنی.

آدرس سیستم تبادل لینک جدیدم:
www.link.slimfit.ir
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر