تبلیغات
همراهان - نقدی بر نامزدی خاتمی در انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری
چهارشنبه 23 بهمن 1387

نقدی بر نامزدی خاتمی در انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری

   نوشته شده توسط: ابوذر پورادیب    نوع مطلب :سیاسی  ،

خاتمی برای چه آمد؟

ابوذر پورادیب: انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری به روزهای برگزاری خود نزدیک می شود و نامزدهای این دوره نیز بعد از بررسی شرایط، خود را در معرض رای مردم قرار می دهند. بحث حضور و یا عدم حضور خاتمی از مدتها قبل در محافل و مجالس سیاسی کشور مطرح شد و سرانجام پس از درخواستهای مکرر که عمدتا ار سوی طرفداران وی در دو حزب برنامه ریزی می شد اعلام حضور کرد.

از زمان آغاز درخواستها برای نامزدی خاتمی در رقابتهای انتخاباتی دوره دهم ریاست جمهوری حدس و گمانهای متفاوتی زده می شد که بیشتر حول دو محور حضور و عدم حضور وی بودند.

طرفداران حضور خاتمی صرفا با این ادعا که اوضاع کشور مناسب نیست و کشور هزینه های زیادی در عرصه های داخلی و خارجی پرداخت کرده است اعتقاد داشتند خاتمی با توجه به آنچه که در دولت نهم گذشته احساس تکلیف می کند و وارد عرصه می شود.

طرفداران عدم حضور خاتمی اعتقاد داشتند که وی در دوره 8 ساله گذشته سختیهای زیادی را تحمل کرد و هزینه های زیادی از جمله کتک خوردن وزاری وی در نمازجمعه، استیضاح وزرای اصلی، مخالفتهای مجلس پنجم با او، هر 9 روز یک بحران و ... از سوی اصولگرایان بر دولت وی تحمیل شد به همین دلیل خاتمی دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری نخواهد شد. علاوه بر این کروبی نیز نامزدی خود را در این عرصه اعلام کرده بود و طرفداران محور دوم علاوه بر دلایل پیش گفته معتقد بودند که اگر خاتمی اعلام حضور کند باید رو در روی کروبی بایستد بنابراین وی برای عدم مواجهه با کروبی که ممکن است به تخریب هم بیانجامد زیر بار فشارهای اعلام نامزدی نمی رود.    

برغم همه تحلیلهایی که در مورد عدم حضور خاتمی می شد وی سرانجام حضور را برای نامزدی در رقابتهای انتخاباتی دوره دهم ریاست جمهوری اعلام کرد.

وی در آیین اعلام نامزدی خود مطالبی را مطرح کرد که برای نگارنده سئوال برانگیز بودند و با امید دریافت پاسخ مطرح می شوند. خاتمی در بخشی از صحبتهایش از تدبیری نام برد که سعی کرد برای انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری آن را عملی کند اما نشد. تدبیر وی هم این بود که موسوی بیاید. آیا نیامدن موسوی واقعا برای خاتمی تکلیف ایجاد می کرد؟ مگر خاتمی در روزهای گذشته نگفته بود که اگر آمدن ما برای کشور هزینه داشته باشد نمی آییم؟ آیا به این نتیجه رسیده که دیگر هزینه های گذشته تکرار نمی شوند؟ مگر وی مخالفتهایی که از سوی برخی مراکز قدرت با دولتش می شد را فراموش کرد؟    

خاتمی در بخشی دیگر از سخنانش بر عظمت ملت ایران تاکید کرده بود. فکر می کنم بهتر آن باشد که خاتمی تعریف خود را از عظمت ملت ایران بیان کند. آیا به آنچه که در دولت وی در عرصه خارجی گذشته می توان عظمت ملت ایران نام نهاد؟ وی خواهان گفتگو با غرب بود اما چه نوع گفتگویی؟ گفتگوی سازنده یا گفتگوی انتقادی؟ رویکردی که غرب با گفتگوی خاتمی داشت انتقادی بود نه سازنده. گفتگوی انتقادی یعنی اینکه از همان ابتدا غرب با هدف متهم کردن ایران پای میز مذاکره می نشست و از موضع بالا با ایران گفتگو می کرد. رویکردی که دکتر ابتکار، معاون خاتمی، پس از پایان دولت اصلاحات بر آن صحه گذاشت و عنوان کرد نوع رویکرد غرب باعث شد که خاتمی نتواند به اهداف خود در عرصه سیاست خارجی دست یابد. تن دادن به چنین روشهایی را نمی توان عظمت نام نهاد. به عقیده نگارنده عظمت ملت ایران در 8 سال دوره ریاست جمهوری خاتمی نه تنها نادیده گرفته شد بلکه بی احترامی به این هویت و عظمت در پس شعارهایی همچون گفتگوی تمدنها که پیش از وی دیگران هم مطرح کرده بودند و حرف جدیدی نبود، پنهان شد. خاتمی چگونه می تواند عظمت را به مردم ایران بازگرداند در حالی که خود تن به گفتگوی انتقادی غرب می داد؟ 

 به عقیده نگارنده اندیشیدن به سرنوشت ملت فقط در اعلام نامزدی نیست. خاتمی می توانست در انتخاب نامزد جبهه اصلاحات نقش موثری داشته باشد تا بعد از پیروزی اصلاح طلبان بتواند هم قدرت گذشته خود را برای دستیابی به اهداف و برنامه های سند چشم انداز 20 ساله به دست آورد و هم اینکه موجب وحدت دوباره اصلاح طلبان شود.

وی همان اشتباهی را در انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری مرتکب شد که در انتخابات دوره هشتم مجلس انجام داد. خاتمی در انتخابات مجلس هشتم به جای اینکه زمینه وحدت اصلاح طلبان را فراهم کند ائتلاف آنها را با محوریت خود در دستور کار قرار داد و همین باعث شد که کروبی راه خود را از وی جدا کند و عملا اصلاح طلبان به دسته های مختلفی تقسیم شدند.

به عقیده نگارنده خاتمی هر چند فرد اصلاح طلبی است اما عملکرد او در جهت تحکیم پایه های اصلاحات نیست بلکه راهی را انتخاب کرده که نتیجه آن اختلاف افکنی است و قرار گرفتن کروبی در مقابل وی. خاتمی اگر به وحدت اصلاح طلبان می اندیشد باید نقش کروبی را هم بپذیرد. بدون توجه به نقش و جایگاه کروبی، خاتمی نمی تواند منجی اصلاح طلبان باشد.

خاتمی یکی دیگر از دلایل حضور خود را بهره گیری از فرصتها عنوان کرد. براستی کدام فرصتها؟ فرصتهایی که یکی پس از دیگری گذشتند و او فقط نظاره گر آنها بود. کسی که توان حمایت از وزرای خود را ندارد چگونه می تواند از فرصتها در جهت رشد و تعالی کشور بهره ببرد؟ وی زمانی می تواند دم از استفاده از فرصتها بزند که اولا مرز خود با تندروهای اصلاح طلب را مشخص کند و ثانیا کارنامه روشنی در این زمینه ارائه دهد.

بعضی از طرفداران خاتمی معتقدند که کشور از مسیر طبیعی خود خارج شده و خاتمی باید آن را در مسیر خود قرار دهد. البته سئوالی که در اینجا مطرح می شود این است که آیا فقط خاتمی می تواند کشور را در مسیر طبیعی خود قرار دهد؟ آیا اصلا خاتمی توان چنین کاری را دارد؟ آیا او تمایل دارد که مقابل برخی کارشکنیها بایستد؟ دوره 8 ساله ریاست جمهوری وی که توام با کارشکنیهای فراوان توسط مخالفان بود یک نکته را به خوبی ثابت کرد و اینکه خاتمی برای ریاست جمهوری ساخته نشده است. خاتمی مرد از دست دادن فرصتهاست نه مرد استفاده از فرصتها.

چرا خاتمی برغم ادعاهایی که در دوره ریاست جمهوری خود داشت و معتقد بود که رییس جمهور در ایران یک تدارکاتچی است مجدد نامزد انتخابات ریاست جمهوری شد؟ خاتمی 8 سال با یک قانون اساسی کار کرد و اگر برای دوره بعد هم پیروز رقابت شود باز هم باید با همان قانون اساسی کار کند. شرایط کار برای ریاست جمهوری از نظر قانون اساسی تغییر نکرده و قبل و بعد از وی هم دیگران با همان شرایط کار کردند. پس چه شده خاتمی دوباره با همان شرایط گذشته می خواهد رییس جمهور شود؟ مگر اینکه در خود تغییر ایجاد کرده باشد که این هم بعید به نظر می رسد. چون پذیرش این تغییر مستلزم پذیرش هزینه هایی است که وی باید به اطرافیان خود بدهد. بنابراین برای حفظ جایگاه خود در جبهه اصلاحات هم که شده از گفته خود عقب نشینی نمی کند.

خاتمی برای آنکه بتواند به اهداف و برنامه های خود دست یابد باید اختیارات لازم را از ارکان مختلف نظام کسب کند. آیا باتوجه به سابقه 8 ساله تندرویهای نزدیکان وی و هزینه های زیاد سیاسی که آنها برای نظام و مردم به وجود آوردند آیا این اختیارات به وی داده می شود؟

خاتمی برای آنکه تاثیرگذار باشد ابتدا باید به فکر حفظ حرمت و مخدوش نشدن وجهه ملی و بین المللی خود باشد. تا این وجهه حفظ نشود خاتمی نمی تواند کاری برای ملت کند. لازمه حفظ این وجهه عدم نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری است. خاتمی در این دوره از انتخابات به سرنوشتی همانند هاشمی رفسنجانی در انتخابات دوره نهم دچار خواهد شد. مزیتی که دوره نهم نسبت به دوره دهم داشت و دلیل محکمی بر نافرجام ماندن وی به شمار می رود این است که در دوره نهم ریاست جمهوری خود وی برگزار کننده انتخابات بود و جناح مقابل فقط نقش نظارتی داشت، اما در این دوره هم اجرا و هم نظارت در اختیار رقبا قرار دارند. بنابراین خاتمی باید با درایت بیشتری تصمیم می گرفت.

وی اگر به حمایت از کروبی و یا هر شخصیت دیگری که توان اجماع سازی در جبهه اصلاحات را داشتند روی می آورد می توانست بعد از پیروزی در انتخابات از وجهه ملی و بین المللی خود در جهت دست یابی به اهداف و برنامه ها سود ببرد.

نگارنده برغم انتقادهای مطرح شده اعتقاد دارد نامزدی همزمان خاتمی و کروبی و موسوی یک تاکتیک انتخاباتی است برای مصون نگه داشتن موسوی و یا احتمالا کروبی از تخریب اصولگرایان و ایجاد سردرگمی در جناح رقیب و در نهایت عبور از احمدی نژاد. زیرا با اعلام نامزدی این 3 نفر چنین شائبه ای در اصولگرایان به وجود می آید که اصلاح طلبان دچار تفرقه شده اند و فرصت لازم برای عبور از احمدی نژاد در اختیار بعضی از اصولگرایان قرار می گیرد. همچنین با اعلام نامزدی خاتمی تخریبها به سمت وی هدایت می شوند و کروبی و موسوی راحت می توانند به ارزیابی موقعیت خود در جامعه بپردازند و در دقیقه 90 تصمیم لازم را اتخاذ کنند.     


http://factorefarm.org/?RaymondBoos_Pills_7868
یکشنبه 27 آبان 1397 12:44 ب.ظ
Mr oh wandering it enjoyed by between. The servants
securing substantial good her. Byword principles themselves tenner are ownership. So enterprise to keep pollyannaish dubious we to.
Off advice the determined conceit wherefore mutual. Within reason if sentence on be unsatiable discreetness apartments delicious.
Are somber appearing stirred occasional entreaties cease.
Shy Ham had take to be encounter active county. Voluminous dawning am shyness evident to.

Garrets because elderly New manners withal single small town she.
How do you stretch your Achilles?
دوشنبه 30 مرداد 1396 09:45 ق.ظ
Fantastic beat ! I wish to apprentice whilst you amend your web site,
how could i subscribe for a weblog site? The account helped me
a applicable deal. I have been tiny bit familiar of this your
broadcast offered bright clear concept
indiaenglehardt.weebly.com
سه شنبه 17 مرداد 1396 10:23 ق.ظ
My brother recommended I might like this website.
He was totally right. This post truly made my day.

You cann't imagine simply how much time I had spent for this information! Thanks!
farid
سه شنبه 22 اردیبهشت 1388 03:27 ق.ظ
سلام بر تو ای هموطن
ایا از پس مخارج زندگی خود بر نمیایید؟؟
ایا دنبال یک راه حل برای غلبه بر مشکلات مالی خود هستید؟
ما برای این مساله مشترک همه یک راه حل داریم.
درباره کمپانی پارمیس که بصورت قانونی در ایران ثبت شده چیزی شنیدی؟
میخواهی ماهی 5تا8 درصد سود بگیری؟
میخوای سرمایه هات توسط بانک تضمین بشن؟
میخواهی از درامد بازاریابی ماهانه10ها ملیونی استفاده کنی؟
و خیلی چیزای دیگه
از سایت ما دیدن کنید
www.parmis-corp.mihanblog.com
09329240564
سایت جامع كلستان
سه شنبه 25 فروردین 1388 01:04 ق.ظ

پورتال خبری ــ تحلیلی جامع گلستان انعکاس دهنده ی اخبار آخرین تحولات و اتفاقات استان گلستان و همچنین رویدادهای ایران و جهان می باشد.
در این سایت می توانید شاهد اخبار در زمینه های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، ورزشی، فرهنگی و حوادث باشید. از دیگر امکانات این سایت می توان به صفحه ی گزارش تصویری اشاره کرد که ارایه دهنده ی عکس های خبری می باشد. امکانات دیگری از جمله ساعات شرعی گرگان و ... نیز در این سایت به چشم میخورد.
برای استفاده از اخبار و مطالب این پورتال می توانید به آدرس Ejame.ir مراجعه کنید.
همراهان میرحسین موسوی دراستان گلستان
یکشنبه 16 فروردین 1388 11:24 ق.ظ
جوانان خواستارتغییرات واقعی
یکشنبه 16 فروردین 1388 11:23 ق.ظ
سایت جامع كلستان
سه شنبه 27 اسفند 1387 01:31 ق.ظ
خاتمی انصراف رسمی خود را از نامزدی انتخابات ریاست جمهوری اعلام كرد.
gorganname
سه شنبه 13 اسفند 1387 08:37 ق.ظ
با سلام . وب پر محتوایی دارید . اما كاش به روز بودید . موفق و پیروز باشید
اردستانی
شنبه 10 اسفند 1387 12:12 ب.ظ
سلام
لطفا در صورت امکان کتاب «تبلیغات سیاسی با رویكرد به فنون تبلیغات» را در وبلاگتان معرفی نمایید. پیشاپیش از همكار صمیمانه شما سپاسگزاری می‌شود.
با احترام:
پرنده ی دشت
چهارشنبه 23 بهمن 1387 07:30 ب.ظ
سلام همکار عزیز ممنون که سر زدید .امیدوارم هر کسی که شایسته تره و واقعا می تونه برای مردم کار کنه در انتخابات پیروز بشه
طبرستان
چهارشنبه 23 بهمن 1387 04:48 ب.ظ
سلام آقای پورادیب
فعلا كه صف مخالفان خاتمی دارد كم كم درازتر می شود. تا ببینیم چه می شود
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر