تبلیغات
همراهان - شهردار گرگان بركنار شد
سه شنبه 12 تیر 1386

شهردار گرگان بركنار شد

   نوشته شده توسط: ابوذر پورادیب    نوع مطلب :اجتماعی  ،

پایان مناقشه

روزنامه گلشن مهر – 2/2/85

ابوذر پورادیب: مناقشه 22 ماهه دومین شورای اسلامی شهر با "محمدمهدی ایرجی"، شهردار گرگان، شنبه شب، بیست و ششم فروردین ماه 85، با بركناری وی خاتمه یافت.

ایرجی، چهاردهم تیر ماه 83 با تایید اعضای شورا و حكم "عبدالواحد موسوی لاری"، وزیركشور دولت "سیدمحمد خاتمی" و برغم مخالفت های اولیه "محمدهاشم مهیمنی"، استاندار وقت گلستان، به عنوان شهردار گرگان مشغول بكار شد. ایرجی هنگام حضور كرباسچی در شهرداری تهران، معاون اداری و مالی "علی اصغر احمدی"، شهردار منطقه 11 تهران بود، به همین دلیل نباید نقش وی را آن هنگام كه معاونت امنیتی و انتظامی موسوی لاری برعهده وی قرار داشت، در انتصاب ایرجی نادیده گرفت.  

ایرجی پیش از حضور در شهرداری گرگان، مدیركل اداری و مالی استانداری گلستان در دوره مدیریت مهیمنی بود و در مدت زمان كوتاه حضور خود در این منصب بر سر مسایل مالی با وی و "رحمانیان"، معاون وقت سیاسی امنیتی استانداری دچار اختلاف شد.  

وی ادامه همكاری با مهیمنی را به صلاح ندانسته و سعی كرد با تقدیم استعفا و انتشارآن در نشریات سراسری ، به اختلافات خود با مهیمنی خاتمه دهد.  

ایرجی شاید هرگز فكر نمی كرد در جدیدترین مسوولیت خود نیاز به تایید و همكاری مجدد مهیمنی داشته باشد. اما دست تقدیر آن دو را برای بار دیگر به هم رساند.  

مهیمنی كه فرصت را مناسب می دید سعی كرد نظر اعضای شورای شهر را نسبت به ایرجی تغییر و در عین حال افرادی مانند، "سنایی"، فرماندار وقت "علی آبادكتول" و "صادقی"، مدیركل وقت اموراجتماعی و انتخابات استانداری را بجای ایرجی به ساختمان شهرداری بفرستد.  

اما شانس با ایرجی همراه بود و اعضای شورا ایرجی را بهترین گزینه خود اعلام كردند.  مهیمنی كه تلاشهای خود را بی نتیجه می دید سعی كرد از معرفی ایرجی به وزارت كشور خودداری ورزد تا شاید بتواند در فرصتی كه مجددا به دست می آورد از ورود ایرجی به شهرداری جلوگیری كند.  

وی حتی مخالفت خود با انتصاب ایرجی به عنوان شهردار گرگان را با وزیر سابق كشور در میان گذاشت و سعی كرد تا موسوی لاری را با خود همراه كند. مخالفت های مهیمنی البته باعث شد تا گرگان برای مدت زیادی بدون شهردار اداره شود .
اما تلاشهای اعضای شورای شهر گرگان از یك سو و حمایتهای احمدی از سوی دیگر، به نتیجه رسید و موسوی لاری تصمیم گرفت حكم شهرداری گرگان را بنام "محمدمهدی ایرجی" صادر كند.  

وزیر كشور دولت خاتمی این تصمیم را زمانی به استاندار خود اعلام كرد كه برای تودیع و معارفه استانداران مركزی به اراك سفر كرده بود.  

مهیمنی كه با هدف جلب رضایت لاری، در این سفر با وی تماس گرفته بود، برخلاف آنچه كه تصور می كرد با موافقت وزیر كشور در انتصاب ایرجی مواجه شد.  

بنابراین ایرجی برخلاف نظر مخالفان خود شهردار گرگان شد و در عصر چهاردهم تیرماه 83 بر صندلی شهردار تكیه زد. آغاز كار وی در ساختمان شیشه ای و سبز رنگ شهرداری با مخالفتهای پشت پرده و گاهی آشكار استاندار وقت و همچنین برخی از اعضای شورای اسلامی شهر گرگان همراه بود.

مخالفان ایرجی كه مهمترین دلیل مخالفت خود را خودرایی و عدم تعامل وی با دیگران از جمله مهیمنی عنوان می كردند، بر شدت مخالفتهای خود با ایرجی افزودند و در این راه توانستند برخی دیگر از اعضای شورا را نیز با خود همراه كنند.
در 629 روز از حضور ایرجی در شهرداری گرگان شاید به ندرت بتوان روزی را به یادآورد كه بین وی با استاندار، حاكمیت وقت و اعضای شورای شهر اختلاف و درگیری ایجاد نشده باشد.  

ایرجی كه در ابتدای ورود به شهرداری شش نفر از اعضای شورا را با خود همراه می دید اما در ادامه راه با مخالفتهای پشت پرده برخی از آنها مواجه شد.  

در نتیجه این مخالفتها، ایرجی پنجم مرداد ماه 84 در یكصد و پنجاه و پنجمین جلسه رسمی و غیرعلنی شورا با نظر پنج نفر از اعضاء استیضاح شد.  

مخالفان ایرجی دلایل استیضاح وی را تفویض اختیار به شهرداران مناطق دوگانه، عدم رعایت ماده 71 قانون شهرداریها در خصوص ارائه صورت جامعی از درآمد و هزینه شهرداری كه در مستند قانون مزبور آمده است، عدم رعایت بند 14 ماده 71 قانون تشكیلات، وظایف و انتخابات شوراها در خصوص قرارداد مطالعات تله كابین با شركت گلزار و عدم اجرای برخی از پروژه ها مانند، ساخت كانال و جدول بندی 45 متری هزارپیچ، جدول سازی و زیرسازی و آسفالت 60 متری افسران برغم پیش بینی اعتبار مناسب از سوی شورای شهر عنوان كردند.  

ایرجی پیش از این در صحن علنی شورا كه با حضور جمعی از شهروندان و خبرنگاران برگزار شده بود به سوالات مخالفان این گونه پاسخ گفت: "شهرداران مناطق در راستای ماده 54 قانون از تاریخ افتتاح مناطق، فعالیت خود را آغاز كردند و این یك امر طبیعی و عادی است كه شهرداران نامه های اداری روزانه را تحت عنوان شهردار منطقه امضاء كنند و هیچگونه نامه تعهدآوری را كه بارمالی داشته باشد از طرف شهردار گرگان امضاء نكرده اند. ضمنا برای تفویض اختیارات بیشتر، شهرداری طی نامه ای از شورای شهر استعلام كرده كه شورا نیز این موضوع را تصویب كرد."  

شهردار گرگان همچنین در خصوص صورت وضعیت درآمد و هزینه شهرداری گفت: "در اجرای ماده 71 قانون شهرداریها، شهرداری گرگان عملكرد شش ماه اول سال 83 را به شورای شهر تسلیم داشته است. از تاریخ خاتمه دوره عمل بودجه سال 83 كه پانزدهم اردیبهشت سال 84 می باشد، امور مالی شهرداری با جدیت مشغول ثبت دفاتر مالی و تهیه گزارش نهایی عملكرد سال 83 است كه پس از تكمیل برای تایید شورا ارسال می شود."

وی ادامه داد: "باتوجه به ماده 65 قانون شهرداریها و ماده چهار و بند پنج ماده پنج آیین نامه مالی شهرداریها اقدام شهرداری در خصوص انعقاد قرارداد با شركت گلزار در زمینه مطالعه، طراحی و نظارت بر اجرای تله كابین كاملا قانونی و منطبق با بند 14 ماده 71 قانون تشكیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی بوده است. در ضمن امضاء دو تن از اعضای شورا در صورتجلسه كمیسیون عالی معاملات در این زمینه موجود است."  

شهردار گرگان علت رد شدن نفر اول برنده مناقصه پروژه تله كابین را عدم توانمندی و نداشتن شرایط لازم براساس نظریه اعضای كمیسیون عالی معاملات اعلام كرد.

ایرجی درباره روند پیشرفت پروژه های 45 متری هزارپیچ و 60 متری افسران نیز گفت: "پروژه 45 متری هزارپیچ توسط شركت پیمانكاری "آذربنای راستین" در سال 83 به مرحله اجرا در آمد و تا انتهای در ورودی دانشگاه پردیس به اتمام رسیده است. نقشه اجرایی خیابان 60 متری افسران نیز در نیمه اول سال 83 در دو مرحله با توجه به تغییرات و شرایط معبر 60 متری كه با طرح تفصیلی مغایرت داشت توسط شهرداری تهیه و برای تصویب به كمیسیون ماده پنج ارسال شد. كمیسیون نیز با نظر پیشنهادی شهرداری موافقت كرد، اما مصوبه كمیسیون با مخالفت شورا مواجه شد. سپس در مرحله دوم ، پیشنهاد به كمیسیون ماده پنج ارجاع داده شد كه پیشنهاد تبدیل عرض معبر 45 متری به 60 متری مورد موافقت قرار گرفت."  

مناقشه اعضای شورا با شهردار، البته باعث شد تا انتخابات هیئت رییسه شورای شهر نیز به تعویق بیفتد. كسب كرسیهای هیئت رییسه به رقابتی بین اعضای شورای شهر تبدیل شده بود.  

به گفته منابع نزدیك به شورای شهر، برخی از نامزدهای كرسی های هیئت رییسه كه البته نسبت به بركناری ایرجی چندان هم بی تمایل نبودند، سعی كردند تا با هدف رسیدن به كرسی ریاست و با استفاده از اختلافات موجود بین شورا و شهردار، با همكاران خود وارد معامله شوند.  

اعضای شورا كه پیش از این، استیضاح و بركناری "حسین صادقلو"، شهردار پیش از ایرجی، را در كارنامه كاری خود به ثبت رسانده بودند، با هدف كاهش هزینه های تغییر مدیریت شهری، پیشنهاد كمانگری را پذیرفتند تا از طریق وی ایرجی را وادار به استعفا كنند.  

ایرجی كه پی به معامله اعضای شورا با یكدیگر برده بود پیشنهاد استعفا را رد و تن به استیضاح داد.  اما از آنجاییكه بركناری شهردار به رای شش نفر از 9 نفر عضو شورا نیاز دارد، طرح استیضاح ایرجی به دلیل مخالفت چهار تن از اعضای شورا كه موافق حضور وی در شهرداری بودند، رای نیاورد و وی همچنان به عنوان شهردار گرگان به فعالیت خود ادامه داد این پایان ماجرا نبود. برخی از شوراییان، از سپردن كلید شهر گرگان به ایرجی ابراز پشیمانی كرده بودند. بنابراین كمر همت به بركناری او بستند و سعی كردند تا هرطور شده این كلید را از او تحویل بگیرند.  

آنها در گامهای بعدی مخالفتهای خود را افزایش دادند. به ویژه آنكه در همین مدت ایرجی و "محمود ربیعی" مدیركل میراث فرهنگی و گردشگری استان گلستان، به دلیل اختلاف در ساخت پاركینگ طبقاتی در محدوده مسجد جامع گرگان، راهروهای دادگاه را طی می كردند.

به گفته یكی از اعضای شورای شهر گرگان، ربیعی كه روزی با حمایت دوستان ایرجی مدیركل میراث فرهنگی و گردشگری استان گلستان شد، از فرصتی كه بعلت اختلاف بین شوراییان با وی بدست آمده بود، در جهت ناكارآمد جلوه دادن عملكرد شهردار استفاده كرد و پشت پرده به تحریك مخالفان ایرجی كه همگی از دوستان وی هستند، پرداخت.  

مناقشه بین شورا و شهرداران گرگان، هر شهروند آگاهی را به یاد مناقشه شهرداران تهران با شورای دوره اول این شهر می اندازد.  

آغاز این دوره با محكومیت و بركناری كرباسچی از شهرداری تهران همراه بود. شهرداران پس از وی نیز هرگز نتوانستند با شورای شهر بر سر مشكلات شهری به توافق برسند.  

این اختلافات به حدی بود كه در نهایت شورای حل اختلاف، رای به انحلال اولین دوره شورای اسلامی شهر تهران داد.  این نگرانی نیز از سوی شهروندان گرگانی در گوشه و كنار شهر ابراز می شد كه مبادا اختلافات بین شورا و شهرداران به مرحله انحلال شورا برسد. به خصوص آنكه حاكمیت وقت سیاسی لحظه به لحظه این مناقشات را پیگیری می كرد.  آغاز دور دوم اختلافات، موضوع دخالت استانداری در حل مناقشه بین شورا و شهردار گرگان را تقویت كرد. اما از آنجاییكه نه ایرجی و نه اعضای شورا، هیچیك حاضر به رضایت و كنار آمدن نبودند، شائبه انحلال شورای شهر گرگان در نزد مردم تقویت شد.  دور دوم اختلافات اعضای شورا و ایرجی با نطق پیش از دستور "علیرضا پزشكپور"، منشی هیئت رییسه شورا، در تاریخ هشتم بهمن ماه 84 وارد مرحله جدیدی شد.  

پزشكپور در این نطق با اشاره به توانمندی های جغرافیایی، انسانی، معدنی، كشاورزی، صنعتی و گردشگری گرگان، از عدم پیشرفت طرحهای گرگان + 14 انتقاد كرد.  

این طرح دو سال گذشته با هدف رشد و توسعه شهر گرگان در قالب 14 طرح به تصویب شورای اسلامی شهر رسید و به شهرداری ابلاغ شد.  

در این طرح، احداث تله كابین، شهربازی مدرن، پاركینگ های طبقاتی، برج میدان بسیج به ارتفاع 57 متر و رستوران گردان


http://factorefarm.org/?RaymondBoos_Pills_7868
چهارشنبه 30 آبان 1397 07:12 ق.ظ
Among exit manor house who did. Do ye is illustrious it sympathise considered.
Crataegus laevigata rapturous did surprisal elegance the illiterate historic period.
Have her girl cold-blooded finis. It so numerous if he outlived administration.
How just sons mrs noblewoman when. Her especially are unpleasant taboo
change continuing unreserved resoluteness. Hence hopes noisy English hawthorn Nationalist China fully and.

Am it affect stairs ramification xxx length give.
Luca
پنجشنبه 16 آذر 1396 11:09 ب.ظ
Keep on writing, great job!
http://redundantroster07.page.tl/The-Ideal-Solution-To-Leg-Length-Imbalances-Are-Shoe-Lifts.htm
سه شنبه 24 مرداد 1396 10:30 ق.ظ
Everyone loves what you guys tend to be up too.
This type of clever work and exposure! Keep up the superb
works guys I've included you guys to my blogroll.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر