تبلیغات
همراهان - نتیجه گفت و گوی اینترنتی محكومین قضایی گلستان با رییس قوه قضاییه

10 دستور عفو و هشت دستور بررسی مجدد

روزنامه گلشن مهر – 1/11/84

ابوذر پورادیب: نتیجه این شد كه 10 نفر در اجرای ماده 14 آیین نامه عفو و بخشودگی كه جرایم سبك مالی داشتند مورد عفو قرار گیرند. همچنین پرونده اختلافی هشت نفر دیگر كه احتمال اشتباه در صدور حكم آنها وجود دارد، در اجرای ماده دو اختیارات رییس قوه قضاییه، مجددا مورد پیگیری و رسیدگی قرار گیرد.  

روز چهارشنبه گذشته یعنی یك روز قبل از عید سعید غدیر خم، 18 نفر از محكومین قضایی استان گلستان در گفت و گوی اینترنتی با آیت ا... "سیدمحمود هاشمی شاهرودی"، رییس قوه قضاییه، مشكلات خود را با وی در میان گذاشتند. آنها همچنین خواستار عفو و یا بررسی مجدد پرونده های خود شدند.

طبق دعوتنامه ای كه به دفتر روزنامه نمابر شده بود، دقایقی قبل از ساعت 10 صبح خود را به دادگستری استان رساندم.

پس از گذشت دقایقی، برخی از مسئولان استانی از جمله، "فتح ا.. نوری"، معاون سیاسی امنیتی استانداری، سرهنگ "ابراهیم كریمی"، فرمانده انتظامی و سردار "علی اكبر گرمه ای"، فرمانده منطقه مقاومت بسیج گلستان نیز به محل برگزاری گفت و گوی اینترنتی شماری از محكومین قضایی استان با رییس دستگاه قضایی كشور آمدند.  به این جمع البته باید آیت ا.. "نورمفیدی" نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه گرگان را نیز اضافه كرد. پس از گذشت چند دقیقه اما اعلام كردند كه ابتدا باید جلسه شورای تامین استان برگزار شود، برنامه ای كه از قبل اعلام نشده بود.

                                  

صدایی كه همه را به سوی خود فراخواند:

این جلسه پشت درهای بسته و در حضور رییس دستگاه قضایی كشور برگزار شد. در حین برگزاری جلسه، ناگهان صدایی توجه همه را به سوی خود جلب كرد و بدین ترتیب همگی خبرنگاران و عكاسان و حتی فیلمبردار صدا و سیما به سوی صاحب صدا شتافتند. صاحب صدا زن میانسالی بود كه به زحمت خود را از پله ها بالا می كشید و خواستار حضور در جلسه گفت و گو بود. وی آمده بود تا مشكل خود را با آیت ا.. شاهرودی در میان بگذارد، ماموران و برگزاركنندگان برنامه اما مانع حضور وی شدند.  پس از پایان جلسه شورای تامین استان، گفت و گوی اینترنتی محكومین قضایی استان با آیت ا.. هاشمی شاهرودی حدود ساعت 12 و 30 دقیقه آغاز شد.

درخواست محكومین:

"سعداللهی"، یكی از حاضرین در این جلسه در خصوص دلیل حضور خود به خبرنگار گلشن مهر می گوید: "پسرم چندی قبل به علت آتش سوزی سردخانه ای واقع در "سه راه یساقی" حدفاصل گرگان – كردكوی فوت كرد. علت آتش سوزی از سوی قاضی رسیدگی كننده به پرونده، اتصال برق و نشت گاز اعلام شد. من نسبت به این حكم اعتراض دارم و درخواست كرده ام تا پرونده مجددا مورد بررسی قرار گیرد."  

"ابراهیم شهركی" یكی دیگر از افرادی كه دارای پرونده قضایی است، دریافت چك پول جعلی عنوان می دارد. وی توضیح می دهد: "من مسئولیت رسیدگی به چند راس گاو كه متعلق به فرد دیگری بود را برعهده داشتم. بعد قرار شد كه این تعداد راس گاو توسط من به فروش برسند. فروشنده گاوها بجای پول نقد، چك پولی را در اختیار من قرار داد تا با حضور در بانك نسبت به وصول وجه نقد آن اقدام كنم. من هم چك پول را به صاحب مال دادم و وی نیز برای دریافت وجه آن به بانك مراجعه كرد. در بانك به او گفتند كه این چك پول جعلی است و بعد ماموران به سراغ من آمدند." وی در مورد رای صادره از سوی دادگاه مبنی بر محكومیت خود می گوید: "پس از بررسیهایی كه توسط دادگاه صورت گرفت من محكوم به دو سال حبس و پرداخت شش میلیون ریال جریمه شدم. الان هفت ماه از محكومیت خود را سپری كرده ام و یك ماه نیز در مرخصی بسر می برم." وی به گفته خودش آمده است تا درخواست تجدیدنظر در حكم صادر شده را به رییس قوه قضایه بدهد."

"محمدعلی نوری" یكی دیگر از افرادی است كه پرونده قضایی او با شكایت برادر خانمش تشكیل شد. وی در این رابطه می گوید: "حدود 10 سال قبل زمینی را با آموزش و پرورش آزادشهر معاوضه كردم. پیش از این آموزش و پرورش زمینی را از طریق "هبه" از فردی بنام "مسعود نعیمی" دریافت كرده بود. این هبه نامه نیز قلابی و صوری بود و از آنجاییكه مكان این زمین برای آموزش و پرورش مناسب نبود، من زمین دیگری بیشتر از انچه كه در اختیار آموزش و پرورش قرار داشت به این نهاد دادم." او ادامه می دهد: "بعد از گذشت 10 سال، برادر خانمم كه بر سر مطالبه سهم الارث همسرم با هم اختلاف داریم از من شكایت كرد و دادگاه بدوی نیز بدون توجه به صوری بودن هبه نامه، رای به محكومیتم داد." نوری، یك سال حبس، برگشت دادن زمین و دو میلیون ریال جریمه نقدی را به عنوان رای دادگاه در نتیجه محكومیت خود عنوان می دارد. وی به گفته خود آمده است تا درخواست توقف اجرای حكم را دهد.  

"علیرضا گلشنی" جوان دیگری است كه برای دریافت عفو و بخشش از رییس قوه قضاییه در دادگستری استان حضور یافته است.

وی در سال 1379 به جرم سرقت مورد محاكمه قرار گرفت و به 10 سال حبس محكوم شد. به گفته خودش اكنون حدود شش سال از حبس خود را سپری كرده است.

هر پرونده ای را رسیدگی نمی كنیم:

پس از دیدار و گفت و گوی محكومین قضایی گلستان با آیت ا.. شاهرودی، نوبت به گفت و گوی خبرنگاران با رییس كل دادگستری استان رسید.  

حجت الاسلام "خلیلی" به خبرنگاران گفت: "از مجموع 18 نفری كه پرونده آنها توسط رییس قوه قضاییه مورد رسیدگی قرار گرفت، براساس ماده 14 آیین نامه عفو و بخشودگی، 10 نفر خواستار عفو و بخشش بودند و همچنین در اجرای ماده دو اختیارات رییس قوه، به این دلیل كه شاید اشتباهی در صدور حكم رخ داده باشد، هشت نفر نیز خواستار بررسی مجدد پرونده و تجدیدنظر در رای صادره شدند."  

وی افزود: پیشنهاد بررسی مجدد پرونده ها، در شعبه تشخیص مورد رسیدگی قرار می گیرد و پس از بررسی، نظر خود را به رییس قوه پیشنهاد می دهد.احتمال دارد رای دادگاه در این شعبه نقض شود. بنابراین پرونده ها برای ادامه بررسی به استان بازگشت داده می شوند."  

رییس شورای قضایی استان گلستان همچنین در مورد پذیرش درخواست عفو و بخشش 10 نفر از محكومین قضایی استان گفت: درخواست این تعداد مورد پذیرش قرار گرفته و برای اجرای دستورات باید مراحل اداری آن طی شود.

خلیلی خاطرنشان كرد: "پیش از این در جلسه شورای تامین استان در خصوص ابعاد، معضلات و چالشهای این كار بحث شد و اطلاعات لازم برای ویزر دادگستری ارسال شد."  

وی همچنین در مورد نحوه انتخاب محكومین قضایی گفت: "گروهی از هیئت نظارت قوه قضاییه از سه ماه گذشته بررسی پرونده ها را در استان آغاز كردند و از میان آنها، 18 پرونده مشمول ماده 14 آیین نامه عفو و بخشش و همچنین ماده دو اختیارات رییس قوه قضاییه شناخته شدند."

به گفته وی، "به همین منظور، روزانه هشت پرونده در استان مورد رسیدگی قرار گرفت."  این مقام گلستانی تاكید كرد: هر پرونده ای را مورد رسیدگی قرار نمی دهیم.

9 سال در راهروهای دادگاه سرگردانم:  

زن میانسالی كه برای حضور در جلسه گفت و گوی اینترنتی محكومین قضایی استان با رییس قوه قضاییه با مخالفت ماموران و عوامل برگزار كننده این جلسه مواجه شده بود ، در طبقه پایین ساختمان دادگستری در حال نوشتن نامه بود. اول فكر كرد كه از تهران و برای پیگیری پرونده محكومین قضایی امده ام، اما بعد از اینكه فهمید خبرنگارم با خوشحالی تمام گفت: "پس خوب جایی اومدم."  

وی ادامه داد: "عصمت واقفی هستم. برادر ناتنی ام سهم الارث پدری ام را گرفته و به همین خاطر 9 سال در راهروهای دادگاه سرگردانم. پرونده من در شعبه 124 قنات كوثر تهران قرار دارد. برادرم با استفاده از حق و حقوق من در بهترین نقطه تهران در حال زندگی است، اما من در گرگان مستاجرم. دو بار دادگاه به من گفت كه كارشناس بگیرم، اما هنوز هیچ نتیجه ای نگرفتم. دیگر پول ندارم كه كارشناس بگیرم."  وی توجه مسئولان قضایی را نسبت به پرونده خود خواستار شد.

***

بدین ترتیب براساس آنچه كه رییس كل دادگستری استان گلستان گفته، 10 محكوم قضایی كه خواستار عفو و بخشش بودند با دستور رییس قوه قضاییه استان مورد عفو و هشت نفری كه درخواست تجدیدنظر در رای صادره را داشتند به دستور آیت ا.. شاهرودی پرونده آنها مجددا مورد بررسی و پیگیری قرار می گیرد.


http://factorefarm.org/?Apcalis_SX_Same_As_Viagra_From_Woord
شنبه 19 آبان 1397 02:46 ق.ظ
Delightful signally mr on announcing themselves entreaties favorable.

Approximately to in so footing vocalisation at. Equivalent an would is constitute seems of.
The finicky friendship ace sufficient all over ofttimes themselves.
It more cast off went up is roof if flashy guinea pig. Check medicine in lived racket an. Beyond maven
very adequate passed is up.
spirit guardian vanguard rush hack
یکشنبه 6 اسفند 1396 12:07 ق.ظ
وای، طرح بندی وبلاگ فوق العاده! چقدر سابقه بلاگ نویسی دارید؟
شما وبلاگ نویسی را آسان کردی. نگاه کلی سایت شما با شکوه و محتوا است!
Felicia
جمعه 17 آذر 1396 12:15 ق.ظ
Definitely believe that which you stated. Your favorite justification appeared to be on the web the
simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed
while people consider worries that they plainly don't know about.
You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal.

Will likely be back to get more. Thanks
are psychics real
سه شنبه 30 آبان 1396 06:30 ب.ظ
با تشکر برای به اشتراک گذاشتن افکار خود را در مورد خصوصی. با احترام
monroeekvntlqfdh.snack.ws
سه شنبه 24 مرداد 1396 10:37 ق.ظ
Hi there to every one, it's truly a good for me to pay a visit
this web site, it contains important Information.
Fredericka
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 06:07 ق.ظ
At this moment I am going away to do my breakfast, later
than having my breakfast coming over again to read more news.
Dacia
یکشنبه 24 اردیبهشت 1396 12:26 ب.ظ
Thanks in support of sharing such a pleasant thinking,
piece of writing is fastidious, thats why i have read it entirely
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر