تبلیغات
همراهان - گفت و گو با "سیدهادی حسینی"، فعال سیاسی اصولگرا
سه شنبه 12 تیر 1386

گفت و گو با "سیدهادی حسینی"، فعال سیاسی اصولگرا

   نوشته شده توسط: ابوذر پورادیب    نوع مطلب :سیاسی  ،

خبرگان مجلس بزرگترهاست

روزنامه گلشن مهر – 20/9/85

ابوذر پورادیب: براساس اصل ششم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران امور كشور باید به اتكا آرا عمومی اداره شود. طبق اصل یكصد و هفتم نیز پس از مرجع عالیقدر تقلید و رهبر كبیر انقلاب جهانی اسلام و بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران حضرت آیت الله العظمی امام خمینی "قدس سره الشریف " كه از طرف اكثریت قاطع مردم به مرجعیت و رهبری شناخته و پذیرفته شدند، تعیین رهبر به عهده خبرگان منتخب مردم است. خبرگان رهبری درباره همه فقها واجد شرایط مذكور در اصول پنجم و یكصد و نهم بررسی و مشورت می كند هر گاه یكی از آنان را اعلم به احكام و موضوعات فقهی یا مسائل سیاسی و اجتماعی یا دارای مقبولیت عامه یا واجد برجستگی خاص در یكی از صفات مذكور در اصل یكصد و نهم تشخیص دهند او را به رهبری نتخاب می كنند. رهبر منتخب خبرگان، ولایت امر و همه مسئولیت های ناشی از آن را بر عهده خواهد داشت. رهبر در برابر قوانین با سایر افراد كشور مساوی است.

براساس اصل یكصد و دهم قانون اساسی رهبر دارای 11 وظیفه است كه مهمترین آنها عبارتند از: تعیین و نظارت بر حسن اجرای سیاستهای كلی نظام، صدور فرمان همه پرسی، اعلان جنگ و صلح و بسیج نیروها، حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه گانه و عزل رییس جمهور با در نظر گرفتن مصالح كشور پس از حكم دیوان عالی كشور به تخلف وی از وظایف قانونی، یا رای مجلس شورای اسلامی به عدم كفایت وی بر اساس اصل هشتاد و نهم.

اصل یكصد و یازدهم نیز می گوید: هر گاه رهبر از انجام وظایف قانونی خود ناتوان شود، یا فاقد یكی از شرایط مذكور در اصول پنجم و یكصد و نهم گردد، یا معلوم شود از آغاز فاقد بعضی از شرایط بوده است، از مقام خود بركنار خواهد شد. تشخیص این امر به عهده خبرگان مذكور در اصل یكصد و هشتم می باشد.

در صورت فوت یا كناره گیری یا عزل رهبر، خبرگان موظف هستند، در اسرع وقت نسبت به تعیین و معرفی رهبر جدید اقدام نمایند.  

چهار روز دیگر تا زمان برگزاری چهارمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری باقی نمانده و ماراتن رقابت در این دوره از انتخابات به پایان می رسد.  

جناحهای سیاسی استان گلستان از ماهها قبل فعالیت خود را در جهت حمایت از دو نماینده فعلی مجلس خبرگان، آیات عظام "سیدكاظم نورمفیدی" و "سیدحبیب ا... طاهری گرگانی" متمركز كرده اند. دو نامزدی كه در نظر مردم شناخته شده تر بوده و محبوبیت بیشتری نیز دارند.  

همانگونه كه پیشتر گفته شد مجلس خبرگان رهبری وظایف مهم و حساسی برعهده دارد و برهمین اساس به جرات می توان گفت جایگاه آن در ساختار سیاسی كشور به مراتب بالاتر است.  

برغم جایگاه والا و باارزش مجلس خبرگان، متاسفانه كاركرد این مجلس برای عموم مردم ملموس و روشن نیست.  باتوجه به اهمیت جایگاه مجلس خبرگان رهبری در ساختار سیاسی كشور و لزوم آگاهی مردم با این جایگاه گفت و گویی با "سیدهادی حسینی" فعال سیاسی اصولگرای استان گلستان انجام شده كه از نظر می گذرانید. وی در این گفت و گو از پاسخ صریح به برخی از سئوالات خودداری كرد.  

1- به عنوان اولین سئوال بفرمایید مجلس خبرگان رهبری در ساختار سیاسی جمهوری اسلامی ایران چه جایگاهی دارد؟
مجلس خبرگان رهبری عالیترین نهاد نظام جمهوری اسلامی ایران است كه وظیفه مهم آن تعیین ولی فقیه به عنوان عالیترین مقام در نظام سیاسی كشورمان می باشد. ارتباط مستقیم و بدون واسطه خبرگان ملت با ولی فقیه جایگاه ویژه ای را به این مجلس بخشیده است. چون رهبری ركن اساسی و محوری نظام می باشد این جایگاه رفیع در قانون اساسی به عنوان ضامن انحراف نیافتن سازمانهای مختلف از وظایف اصیل اسلامی خود معرفی شده است. از موضوعات دیگری كه به مجلس خبرگان اهمیت ویژه بخشیده نظارت مستمر این مجلس بر حفظ تداوم صلاحیتهای رهبری است. نكته دیگری كه در ارتباط با مجلس خبرگان می توان مطرح كرد این است كه از جهت قانونی هیچ نهاد و شخصی حق دخالت و نظارت بر امور این مجلس را ندارد.  

2- نمایندگان مجلس خبرگان رهبری باید دارای چه ویژگیهایی باشند؟ چه راههایی را برای شناخت خبره اصلی معرفی می كنید؟  

با نگاهی اجمالی به شرایط و ویژگیهای رهبری باید عرض كنم كسانی كه قرار است ولی فقیه و رهبر را شناسایی كنند باید همان ویژگیهایی را داشته باشند كه رهبری باید واجد آنها باشد، اما با درجه ای پایینتر و محدودتر. به عبارت دیگر خبرگان رهبری باید حدنصابی از ویژگیها و خصوصیات رهبری مانند، آگاه بودن به مصالح اجتماعی و سیاسی، تقوا، عدالت و بینش سیاسی را داشته باشند. پس شروطی كه درحد اعلا و مرتبه كامل در رهبر است باید در مرتبه ای نازلتر در اعضای خبرگان رهبری باشد.  

3- مجلس خبرگان چه وظایفی دارد؟  

دو وظیفه و مسئولیت سنگین و مهم برای مجلس خبرگان تعریف شده است. خبرگان ملت از آنجا كه تنها بخش تشخیص دهنده و تضمین كننده احراز صلاحیت رهبر هستند لذا با دقت و وسواس تمام باید نقش دوم خود را كه یك نظارت بیرونی به شمار می رود یعنی نظارت بر بقاء صلاحیت را به نحوی اعمال كنند. لذا هم كشف ولی فقیه از بین فقها و مجتهدان حاضر و هم نظارت عالمانه بر استمرار صلاحیتهای رهبری از وظایف اجتناب ناپذیری است كه شرع و قانون به عهده این نهاد معنوی گذاشته است. بنابراین دو مولفه تعیین و تضمین، مسئولیت ویژه ای را برای خبرگان طلب می كند به گونه ای كه فرد تعیین شده از سوی آنها باید مصداق اصلح بودن را در اذهان عمومی روشن كند.  

4- باتوجه به وظایفی كه در قانون اساسی برای مجلس خبرگان رهبری تعریف شده و اینكه این مجلس تاكنون سه دوره فعالیت را پشت سر گذاشته است، برخی معتقدند مجلس خبرگان رهبری نقش موثری ایفا نمی كند و به عبارتی تشریفاتی است. نظر شما در مورد عملكرد مجلس خبرگان و زمینه شكلگیری آن چیست؟  

خبرگان یك مجلس تخصصی و كیفی است نه یك نهاد پرحجم و اجرایی. این مجلس چون ذخیره معنوی نظام است لذا به منزله گوهری است كه فقدان آن كشور را از پشتوانه اصیل تهی می كند. خبرگان در حقیقت نقش موثر و كلیدی اما بدون سر و صدا را ایفا می كند. همانطور كه وجود هوای تازه و رایگان به شكل طبیعی گاهی انسان را دچار فراموشی از وجود اكسیژن می كند فقدان هوا در هر لحظه باعث اختلال در سیستم حیاتی انسان خواهد شد. لذا وجود خبرگان ملت به مثابه دمیدن دائمی و همیشگی تنفس به پیكره جامعه اسلامی است چراكه قلب تپنده امت اسلام یعنی ولی فقیه زمان با وجود این گنجینه ارزشمند به جهان اسلام پرتوافشانی خواهد كرد. كارآمدی مجلس خبرگان را باید در شخصیت انتخابی آنان جستجو كرد. نتیجه این انتخاب وجود رهبری عادل، آگاه، شجاع و مدیر و مدبر در عرصه داخلی و خارجی است.  

5- مجلس خبرگان رهبری چه نقشی در اسلامیت و جمهوریت نظام دارد؟

یكی از جلوه های ویژه مجلس خبرگان به عنوان بالاترین منتخبان ملت متبلور بودن جمهوریت و اسلامیت در این نهاد ارزشی است. این مجلس تبلور جمهوریت است به این معنا كه مردم خبرگان خود را انتخاب می كنند و از طرف دیگر تبلور اسلامیت نظام است چراكه این مجلس ولی فقیه را كه از اركان نظام می باشد تعیین می كنند. پس می توان ادعا كرد مجلس خبرگان تبلور عینی جمهوریت و اسلامیت نظام است.  

6- به نظر شما خبره تنها به معنی روحانی است یا اینكه افراد غیرروحانی را هم شامل می شود؟ آیا اعتقاد به حضور زنان در مجلس خبرگان دارید؟ در انتخابات خبرگان قائل به جوانگرایی هستید یا خیر؟

خبره بودن اعضاء به مرد و زن و روحانی و غیرروحانی بودن بستگی ندارد. همانطور كه در شرایط نامزدی خبرگان رهبری آمده اشاره ای به قشر خاص ندارد، اما این نكته مهم قابل تامل است كه خبره در اینجا به مفهوم جامع كلمه برای تعیین حاكم براساس مواد مندرج در قانون اساسی است. اما جوانگرایی مفهوم قابل تعمیم به این نهاد وزین نیست. گرچه ورود مجتهدان جوان و خبره راهشان به این مجلس بسته نیست، اما خبرگان مجلسی است مخصوص نخبگان، علما و بزرگانی كه ریشه در مبارزه و جهاد با نفس دارند. خبرگان، مجلس بزرگترها و عالمانی است كه سالها در جهد و تلاش برای كسب فضائل كوشیده اند و نقطه اتكاء ملتی بزرگ و انقلابی هستند.  

7- باتوجه به دو شكست پی در پی اصلاح طلبان و پیروزی اصولگرایان گلستان در انتخاباتهای مجلس هفتم شورای اسلامی و نهم ریاست جمهوری، انتخاباتهای مجلس خبرگان رهبری و شوراهای اسلامی شهر و روستا چه اهمیتی برای آنها دارد؟
انتخابات برای گروههای درون نظام نوعی بازگشت به اصلاح و بازنگری در رفتار سیاسی و اجتماعی است و انتخابات را باید "مردم یاد" نامید، یعنی اگر جریانی نسبت به امور مردم غفلت كرد و یا مسیری به جز مصالح عمومی طی كرد در انتخابات باید عملكرد خود را با شاقول رای مردم میزان كند و درصدد جبران قصور خود برآید.  

8- گفته می شود هدف اصلی اصلاح طلبان در انتخابات خبرگان حفظ تركیب موجود است. بدین معنی كه اكثر نمایندگان فعلی تایید صلاحیت شدند و بخشی از آنها نیز به جریان اصلاح طلب نزدیك هستند، اما سایر نامزدها یا ردصلاحیت شدند و یا اینكه اگر هم تایید شدند صلاح طلب نیستند. نظرشما چیست؟  

دو قطبی كردن انتخابات خبرگان به جریانهای رایج سیاسی به مصلبحت كشور نیست. آنچه در خبرگان مهم می باشد نگاه تخصصی، ملی و آگاهانه به موضوع است. فقاهت، عدالت و آگاهی به مقتضیات زمان از شروط نامزدهاست حال می خواهد چنین فردی در هر قالب سیاسی باشد. مهم احراز صلاحیت فرد خبره است. لذا تنازعات جناحی در امر انتخابات خبرگان جایگاهی ندارد. هر كس می خواهد خود را در اندازه خبرگان مطرح كند باید بدور از هیاهو و جنجال به جهاد بزرگ علمی، فقهی و برخورداری از صنعت تقوا بپردازد.  

9- گروههای سیاسی تاچه اندازه می توانند از طریق مجلس خبرگان بر جایگاه رهبری تاثیرگذار باشند؟
گروههای سیاسی با تبیین كارشناسانه موضوع مجلس خبرگان و رهبری هم می توانند به تحكیم و تثبیت موقعیت این مجلس كمك كنند و هم با تحكیم و تثبیت موقعیت خبرگان می توانند اقتدار رهبری را به رخ جهانیان بكشند. این گروهها با برگزاری همایشها و گردهمایی های آكادمیك می توانند نظریه نوین ولایت فقیه را كه دروازه ای جدید به روی مردم جهان گشوده است و می توان نام "مدیریت نوین برپایه طهارت" را بر آن نهاد، هم در برابر دیدگان نسل جوان قرار دهند و هم به دنیا اعلام كنند كه اسلام و انقلاب اسلامی توانایی اداره درست دنیا را دارد.  

10- تفاوتهای دوره آتی مجلس خبرگان رهبری با دوره های گذشته را در چه می بینید؟

مهمترین تفاوتی كه می توان برای خبرگان دوره آتی تصور كرد ابتكار عمل این مجلس در ارائه دكترین اداره جهان اسلام براساس نظریه ولایت فقیه و مستندكردن سه دهه افتخار آفرین از حاكمیت ولایت فقیه خواهد بود.  

11- علما، نخبگان و رسانه ها در روشنگری مردم پیرامون انتخابات خبرگان چه نقشی دارند؟  

امروز جوانان می خواهند در خصوص ولایت فقیه و جایگاه آن در نظام سیاسی اطلاعات بیشتری كسب كنند. همچنین به نظر می آید توجیه آحاد ملت و مجامع علمی، تحقیقاتی و پژوهشی در خصوص فهم و درك صحیح از ولایت فقیه از جمله وظایفی است كه علما، نخبگان و رسانه ها به عهده دارند. چه با قلم چه با بیان و چه با اندیشه و رفت و آمد مطالبی را باید برای طبقات مختلف مردم تبیین و روشن كنند تا آگاهیهای عمومی جامعه نسبت به این مسئله حیاتی افزایش یابد.  

12- اهمیت انتخابات خبرگان رهبری برای مردم روشن نیست. احزاب در روشنگری مردم پیرامون این انتخابات چه نقشی دارند؟ احزاب و گروههای داخلی با استفاده از ظرفیتها و پتانسیلهای حزبی خود و با درك صحیح از شرایط


http://thailandallhotel.com/?ElizbethRad_Cialis_8526
شنبه 3 آذر 1397 05:37 ب.ظ
Stonyhearted so rapturous find he exquisite. Moderately so middletons or effect by ended.
Previous pleasance compulsory removing elegance him had. Drink down she gauge babble byword tranquillise in high spirits.
Of an or halting gate West fount exuviate. no great simply euphony also previous plant arose.
Arturo
پنجشنبه 16 آذر 1396 10:52 ب.ظ
Just desire to say your article is as astonishing. The clearness to your submit is
just cool and that i can suppose you're a professional on this subject.
Fine with your permission let me to clutch your feed to stay updated with imminent post.
Thank you a million and please carry on the rewarding work.
kristinemoga.weebly.com
سه شنبه 17 مرداد 1396 09:38 ق.ظ
I don't know if it's just me or if everybody else experiencing problems with your site.

It seems like some of the written text on your posts are running off the screen.
Can somebody else please provide feedback and let me know if this is happening to them too?
This may be a problem with my web browser because I've had
this happen before. Thanks
Foot Complaints
جمعه 13 مرداد 1396 05:03 ب.ظ
Do you mind if I quote a few of your articles as
long as I provide credit and sources back to your website?

My website is in the exact same area of interest as yours and
my visitors would certainly benefit from a lot of the information you provide here.
Please let me know if this alright with you. Thanks!
MOein
سه شنبه 12 تیر 1386 09:07 ق.ظ
Ba Salam Khedmate Modiriyate In Weblog !
Man Yani Moein Az Webloge Besiyar Ziba Va PorMohtavaye Shoma Didan
Kardam ! Vaghean Site Jaleb Va Aaliyi Darid.
Dar Soorate Tamayol Az Site Ma Niz didan Farmayid :
www.p30software.net
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر