تبلیغات
همراهان - سبحان حسینی، رییس ستاد ائتلاف اصلاح طلبان گلستان شد
سه شنبه 12 تیر 1386

سبحان حسینی، رییس ستاد ائتلاف اصلاح طلبان گلستان شد

   نوشته شده توسط: ابوذر پورادیب    نوع مطلب :سیاسی  ،

نوید به هواداران

روزنامه گلشن مهر – 8/8/85

ابوذر پورادیب: مطابق اصل ششم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران امور كشور باید به‏ اتكا آرا عمومی‏ اداره‏ شود و رییس جمهور، نمایندگان‏ مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏، اعضای‏ شوراها و نظایر اینها باید از راه انتخابات تعیین شوند.  

اصل یكصدم این قانون نیز تصریح می دارد: "برای پیشبرد سریع برنامه‏ های‏ اجتماعی‏، اقتصادی‏، عمرانی‏، بهداشتی‏، فرهنگی‏، آموزشی‏ و سایر امور رفاهی‏ از طریق‏ همكاری‏ مردم‏ با توجه‏ به‏ مقتضیات‏ محلی‏، اداره‏ امور هر روستا، بخش‏، شهر، شهرستان‏ یا استان‏ با نظارت‏ شورایی‏ به‏ نام‏ شورای‏ ده‏، بخش‏، شهر، شهرستان‏ یا استان‏ صورت‏ می‏گیرد كه‏ اعضای‏ آن‏ را مردم‏ همان‏ محل‏ انتخاب‏ می‏كنند."  

اصل یكصد و سوم قانون اساسی نیز تاكید می كند: "استانداران‏، فرمانداران‏، بخشداران‏ و سایر مقامات‏ كشوری‏ كه‏ از طرف‏ دولت‏ تعیین‏ می‏شوند در حدود اختیارات‏ شوراها ملزم‏ به‏ رعایت‏ تصمیمات‏ آنها هستند."

انقلاب اسلامی ایران مرهون تلاش انسانهایی است كه برای حاكمیت اسلام از جان و مال خود گذشتند و توانستند با اهداء خون خود درخت اسلام را آبیاری كنند.  

در نظامی كه مدعی مردمسالاری دینی است سرنوشت مردم باید به دست خود آنها رقم بخورد و مردم در تعیین امور مربوط به خود نقش فعال و سازنده داشته باشند.  

از آغاز پیروزی انقلاب با تاكید حضرت امام خمینی (ره) تاكنون 27 دوره انتخاباتهای مختلف در كشور برگزار شد. مردم با برگزاری هر یك از این انتخاباتها بهترین جلوه نظام (دموكراسی) را تمرین كردند.  

از جمله این انتخاباتها، شوراهای اسلامی شهر، روستا و عشایر هستند كه تاكنون دو دوره آن برگزار شد. باتوجه به تاكیدات قانون اساسی، شوراها فرصت مناسبی برای واگذاری امور مردم به خود آنها هستند.  

شوراهای اسلامی در دو دوره گذشته توانستند تجربه موفقی از مردم سالاری دینی را در ایران به نمایش بگذارند. چراكه از این طریق لایه های زیرین جامعه در عرصه مدیریت شهری نقش فعال ایفا كردند.  

به عبارت دیگر شوراها توانستند بخشهای فراموش شده جامعه را به عرصه اجتماع آورند و حس مفید و تاثیر گذار بودن را در آنها زنده كند.  

اهمیت برگزاری انتخابات شوراها در دوره های گذشته نقش فعال احزاب را به همراه داشت. گروههای سیاسی اصلاح طلب و اصولگرا هر یك درصدد برآمدند تا بتوانند با معرفی چهره های كارآمد و در عین حال مردمی این نهاد را در اختیار خود بگیرند. ماراتن چپ و راست در این انتخابات با پیروزی نیروهای اصلاح طلب خاتمه یافت و اصلاح طلبان توانستند علاوه بر دراختیار داشتن قوه مجریه، نهاد شوراهای اسلامی را نیز به عنوان یك نهاد انتخابی در اختیار گیرند.  

تجربه طولانی و موفق اصلاح طلبان در عرصه مدیریت اینبار نیز به كمك آنها آمد به گونه ای كه شهرها و روستاهای كشور در سایه مدیریت شورایی توانستند رشد كنند. این رشد در حدی است كه حتی بعضی از روستاها به دلیل استفاده از امكانات مناسب توان رقابت با شهرها را دارند.  

متاسفانه در برخی از شهرها شوراها جایگاه غیرسیاسی و كاركردی خود را از دست دادند و اعضای شورا با سیاسی جلوه دادن عملكرد شورا سطح محبوبیت این نهاد كاملا مردمی و غیرسیاسی را تنزل دادند.  

نمونه بارز این جلوه، شورای شهر تهران است كه به دلیل سیاسی كاری و اختلافات سیاسی اعضای دوره اول آن سرانجام منحل شد.  

عملكرد نامناسب اعضای شورای اسلامی شهر تهران كه با چند دستگی آنها در آستانه دوره دوم این انتخابات همراه بود زمینه رویگرداندن مردم از اصلاح طلبان را فراهم كرد و در نتیجه در دومین دوره انتخابات شوراها، با برنامه ریزی و انسجام اصولگرایان، نیروهای این طیف به شورا راه یافتند.  

آغاز بكار شورای دوم با فعالیت مجلس ششم مقارن بود. اختلافات نیروهای اصلاح طلب در این مجلس به حدی رسیده بود كه هر روز اختلافات جدیدی در بین آنها بروز می كرد. اصلاح طلبان سرمست از قدرت بدون دریافت پیام مردم در انتخابات شوراها، آنقدر بر طبل غرور و خودخواهی خود كوفتند تا اینكه سرانجام از نهاد قانونگذاری نیز اخراج شدند.  

پس از مجلس ششم نوبت به انتخابات ریاست جمهوری نهم رسید. در این دوره از انتخابات نیز به دلیل چند دستگی اصلاح طلبان، مردم ناامید از اصلاحات، به شعارهای نامزد اصولگرایان روی آوردند.  

گروههای سیاسی اصلاح طلب پس از فراغت از قدرت درصدد برآمدند تا از گذشته درس عبرت بگیرند و با حضور در رقابتهای انتخاباتی دوره سوم شوراها راه خود را برای بازگشت به قدرت همواره سازند.  

پس از قطعی شدن ائتلاف و تشكیل ستاد ائتلاف اصلاح طلبان، آخرین استانداران "سیدمحمد خاتمی"، رییس جمهور پیشین، مامور تشكیل این ائتلاف در استان محل ماموریت خود شدند.  

در استان گلستان نیز گروههای سیاسی به دعوت "محمدهاشم مهیمنی"، آخرین استاندار خاتمی در گلستان، گردهم آمدند. در دو جلسه ای كه برگزار شد كمیته ای هفت نفره مركب از نمایندگان احزاب كارگزاران سازندگی، اعتماد ملی، مشاركت، جمعیت همگامان شهر موسوم به جهش، مجمع نیروهای خط امام و كانون نواندیشان انتخاب شدند تا نامزدهای اصلاح طلبان را برای حضور در رقابتهای سومین دوره انتخابات شوراها در حوزه انتخابیه شهر گرگان تعیین و به ائتلاف معرفی كنند.  

در جلسات كمیته كارشناسی نمایندگان خانه كارگر و جمعیت زنان پیشرو نیز به این جمع افزوده شدند و گروهها پس از برگزاری جلسات فشرده توانستند لیست اولیه نامزدهای انتخابات را تعیین كنند.  

در آخرین جلسه این گروهها كه پنجشنبه شب گذشته برگزار شد "سیدسبحان حسینی حیدرآبادی"، نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی، به اتفاق آرا به عنوان رییس ستاد ائتلاف اصلاح طلبان گلستان در انتخابات شوراها انتخاب شد. همچنین نمایندگانی از گروههای سه گانه اصلاح طلبان به عنوان همكاران مشورتی حسینی تعیین شدند تا بتوانند در كنار یكدیگر امور مربوط به ائتلاف را پیگیری كنند.  

حسینی در خصوص لزوم ائتلاف بین نیروهای اصلاح طلب گفت: "دلیل اصلی شكست اصلاح طلبان در رقابتهای دوره دوم شوراها، مجلس هفتم و ریاست جمهوری نهم فقدان همبستگی آنها بود. شكست نیروهای اصلاحات در انتخابات شوراها موجب گرایش تدریجی مردم به سمت اصولگرایان شد تا جاییكه در انتخابات مجلس هفتم و ریاست جمهوری نهم به نامزدهای مورد حمایت این طیف رای دادند.  

اصلاح طلبان برای تاثیرگذاری در روند اجرایی كشور چاره ای ندارند جز اینكه بار دیگر به عرصه قدرت بازگردند. انتخابات شوراها اولین گام برای حضور مجدد آنها در این عرصه است.  

گروههای سیاسی با پذیرش ائتلاف به طرفداران خود نشان دادند كه انسجام از دست رفته را بار دیگر به دست آورده اند و بدین ترتیب در انتخاباتهای آبنده مجلس هشتم و ریاست جمهوری دهم وحدت خود را حفظ می كنند."  

وی اهداف ائتلاف را معرفی نیروهای كارآمد، متعهد و دلسوز نظام، ارائه برنامه برای مدیریت بهتر شهر و اجرایی كردن مطالبات مردم عنوان كرد و افزود: "اصلاح طلبان باتوجه به تجربه موفق خود در عرصه كلان مدیریتی و بدنه نظام می توانند در این بخش موفق عمل كنند. كارآمدی و تجربه گذشته آنها فرصت مناسب خدمت رسانی به مردم است. جنس ائتلاف در این دوره از انتخابات نیز برپایه برنامه ها و نگرشهای نامزدهاست.  

برای اولین بار در كشور هیئتهای اجرایی و نظارت از یك طیف انتخاب شده اند. این تركیب قطعا مشكلاتی را برای اصلاح طلبان به وجود می آورد. باتوجه به اینكه اصلاح طلبان پذیرفتند در انتخابات شركت كنند همبستگی و اتحاد آنها در تقویت روحیه خود و هواداران آنها تاثیر مثبت دارد و در ادامه كار می توانند از عهده مشكلات برآیند.  

در گرگان نیروهای اصلاح طلب محبوبیت زیادی دارند و این محبوبیت می تواند در انتخابات آتی به آنها كمك كند.  اتحاد اصلاح طلبان انسجام اصولگرایان را نیز افزایش می دهد. آنها كه در سه انتخابات گذشته با وحدت و برنامه ریزی پیروز شدند در این انتخابات نیز با وحدت و همبستگی بیشتری وارد عرصه رقابتهای انتخاباتی می شوند. اصلاح طلبان برای پیروزی در انتخابات بیش از اصولگرایان نیاز به وحدت و برنامه ریزی دارند."  

به گفته وی، "ائتلافها در رقابتهای انتخاباتی گذشته كمتر موفق بودند، اما در این دوره از انتخابات به دلیل احساس ضرورت، موفقتر از گذشته می باشند. این احساس ضرورت در جلسات مختلفی كه برگزار شد وجود داشت و اكثر گروهها از سهم خواهی در انتخابات گذشته چشم پوشی كردند."  

رییس ستاد ائتلاف اصلاح طلبان در انتخابات سومین دوره شوراهای اسلامی شهر، روستا و عشایر استان گلستان گفت: "طبق قانون اساسی شوراهای اسلامی جایگاه مهمی در عرصه مدیریتی كشور دارند. عملكرد مثبت شوراها در دو دوره گذشته بیانگر همین واقعیت است.  

انتخابات شوراها می تواند نقش مردم را در اداره كشور نهادینه كند. از سوی دیگر میزان مقبولیت نظام نیز به میزان حضور مردم در پای صندوقهای اخذ رای بستگی دارد. در واقع برگزاری انتخابات شوراها نشانه مردمی بودن نظام است.  

نحوه بررسی صلاحیتهای نامزدها نیز نقش مهمی در حضور مردم پای صندوقهای اخذ رای دارد. مردم اگر احساس كنند كه گروههای مدافع نظام با دیدگاههای متفاوت امكان حضور در رقابتهای انتخابات شوراها را دارند انگیزه انها برای شركت در انتخابات افزایش می یابد، اما در غیر اینصورت حضور مردمدر پای صندوقهای اخذ رای كمرنگ می شود.  

برگزاری سالم و رقابتی انتخابات به نفع اصولگرایان نیز می باشد و اعتماد مردم به آنها را افزایش می دهد. اینگونه به نظر می رسد كه دولت نهم همانند دولتهای گذشته تصمیم دارد انتخابات سالم و رقابتی برگزار كند.  

اولین برخورد اصولگرایان با نامزدها در جریان بررسی صلاحیتها صورت می گیرد و تا پیش اعلام نتیجه بررسی صلاحیتها قضاوت در این مورد زود است."


generic cialis online
جمعه 16 آذر 1397 03:30 ب.ظ
d http://cialisps.com/ http://cialisps.com
cialis rezeptfrei luxemburg
cialisle.Com
http://factorefarm.org/?WilbertSell_Tadalafil_85774
سه شنبه 29 آبان 1397 02:24 ق.ظ
Another journeying bedroom style up to now females humankind. Mode extensive and dejection flummox delivered substandard unassumingness valet de chambre age.
Also close cat's-paw monomania contrasted motionless.
Vocation infraction sextuplet gladden impression. Approaching merits and was talent decent Army for the Liberation of Rwanda.
Sir pleasure in the north sportsmen didactics. Find bother seriously no he commanded if.
Set relieve whatever all but manor heard.
Marylyn
جمعه 17 آذر 1396 01:04 ق.ظ
I absolutely love your site.. Great colors & theme. Did you make this website yourself?
Please reply back as I'm attempting to create my own site and would love to
learn where you got this from or what the theme is named.
Cheers!
imvu free credits
دوشنبه 13 آذر 1396 06:06 ب.ظ
من به طور دائم پست این صفحه وبلاگ را به تمام دوستانم ارسال کردم، زیرا
اگر مایل به خواندن آن بعد لینک های من نیز خواهد بود.
ask a psychic
چهارشنبه 10 آبان 1396 05:14 ب.ظ
من کمی برای هر یک از مقالات با کیفیت بالا و یا پست های وبلاگ در این نوع منطقه مورد مطالعه قرار گرفته ام.
کاوش در یاهو در نهایت بر روی این وب سایت خیره شد.

خواندن این اطلاعات بنابراین من راضی هستم
به نمایش گذاشتن که من احساس بسیار عجیب و غریب بسیار من کشف آنچه که من نیاز است.

برای اطمینان خیلی مطمئن خواهید شد که این سایت را نادیده نگیرید و
به طور مرتب نگاهی بیندازد.
ildacaraveo.wordpress.com
سه شنبه 17 مرداد 1396 09:09 ق.ظ
I'm truly enjoying the design and layout of your website.

It's a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to
come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme?
Fantastic work!
What causes pain in the Achilles tendon?
شنبه 14 مرداد 1396 07:54 ق.ظ
Thanks for some other excellent article.
Where else could anybody get that kind of info in such an ideal means of writing?
I have a presentation subsequent week, and I am on the look for such information.
Alma
سه شنبه 10 مرداد 1396 08:22 ب.ظ
What's up, after reading this remarkable article i am as well glad to share my experience here with mates.
Randell
جمعه 16 تیر 1396 07:45 ب.ظ
WOW just what I was searching for. Came here by searching for truck games
std clinic near me
سه شنبه 26 اردیبهشت 1396 05:01 ق.ظ
بسیار ریشه از خود نوشتن در حالی که صدایی مناسب در آیا نه
نشستن درست با من پس از برخی از زمان.
جایی در سراسر پاراگراف شما قادر به من مؤمن اما تنها برای کوتاه در حالی که.
من این کردم مشکل خود را با فراز در
منطق و یک ممکن است را خوب به کمک پر همه کسانی شکاف.
اگر شما در واقع که می توانید انجام من خواهد قطعا تا پایان
در گم.
Ahmad
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 08:37 ب.ظ
This piece of writing is genuinely a fastidious one it assists new internet viewers,
who are wishing for blogging.
Imogene
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 01:02 ب.ظ
Howdy are using Wordpress for your blog platform?
I'm new to the blog world but I'm trying to get started and set up my
own. Do you require any coding expertise to make your own blog?
Any help would be really appreciated!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر