تبلیغات
همراهان - لایحه نظام جامع انتخابات
سه شنبه 12 تیر 1386

لایحه نظام جامع انتخابات

   نوشته شده توسط: ابوذر پورادیب    نوع مطلب :سیاسی  ،

تاكید اصلاح طلبان و اصولگرایان گلستان بر؛

بازنگری لایحه انتخابات

روزنامه گلشن مهر – 21/5/85

ابوذر پورادیب: سرانجام پس از ماهها بحث و انتظار، لایحه نظام جامع انتخابات توسط وزارت كشور تدوین و به دولت ارائه شد.  اولین بار "مصطفی پورمحمدی"، وزیر كشور، خبر از تدوین این لایحه و تجمیع انتخابات در ایران داد.

وی این مطلب را در آیین تودیع "علی اصغر احمدی" و معارفه سردار "محمدباقر ذوالقدر"، معاونان قبلی و فعلی امنیتی و انتظامی وزارت كشور، عنوان كرد.

بحثهای اولیه درباره تجمیع انتخابات از همزمانی برگزاری انتخاباتهای مجلس شورای اسلامی با مجلس خبرگان رهبری و شوراهای اسلامی شهر و روستا با ریاست جمهوری حكایت می كرد.

در ادامه بحثها و نزدیك شدن به زمان برگزاری انتخاباتهای مجلس خبرگان رهبری و شوراها و اینكه تجمیع انتخابات به این شكل در زمان برگزاری این دو انتخابات عملی نخواهد بود، مجلس شورای اسلامی با هدف كاهش هزینه های انتخاباتی، طرحی دو فوریتی را به تصویب رساند كه طی آن دولت موظف است دو انتخابات مجلس خبرگان و شوراهای اسلامی شهر و روستا را برای این دوره به طور همزمان برگزار كند.

ابن طرح البته از زمان ارائه تا تصویب همواره مورد انتقاد وزارت كشور قرار داشت. این وزارتخانه معتقد بود امسال آمادگی برگزاری همزمان این دو انتخابات را ندارد. از طرفی با شورای نگهبان بر سر زمان برگزاری انتخابات خبرگان در تاریخ بیست و ششم آبان ماه نیز به توافق رسیده است. بنابراین زمان باقی مانده برای برنامه ریزی، سازماندهی نیروها و در نهایت برگزاری همزمان دو انتخابات كافی نیست.

از همین رو وزارت كشور تصمیم گرفت به منظور ایجاد آمادگی لازم، لایحه تعویق زمان برگزاری انتخابات را به مجلس شورای اسلامی ارسال كند.

در ادامه بحثهای "علی اصغر كاراندیش"، مدیركل انتخابات وزارت كشور، در گفت و گو با ایسنا از تكمیل و ارائه لایحه نظام جامع به دولت خبرداد.

در این لایحه شرایط جدیدی برای ثبت نام كنندگان در انتخابات ریاست جمهوری در نظر گرفته شد. براساس این لایحه ثبت نام كنندگان در این انتخابات باید به تائید ۵۰ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در 20 استان، ۲۰ تن از نمایندگان مجلس خبرگان رهبرى در 10 استان، یكصد نفر از اعضاى هیات علمى دانشگاه ها، محققان و پژوهشگران دارای مدرك دكترا از 10 استان و 10 تن از قضات عالی رتبه دارای گروههای هفت و هشت قضایی برسند.

همچنین ۵۰ نفر از مدیران ارشد كشور كه سابقه مدیریت در سطح معاونت وزیر یا پست هاى هم طراز را داشته باشند نیز باید نامزدهای ریاست جمهوری را تایید كنند.

براساس یكی از بندهای این لایحه نیروى مقاومت بسیج در هر حوزه انتخابیه مسئول ارزیابى گزارش هاى مردمى و ارسال آن به هیات هاى نظارت و اجرایى شده است.

به گفته كاراندیش، قانون شوراها نظارت بر امر انتخابات شوراهاى اسلامى شهر و روستا را در حیطه وظیفه مجلس معرفى كرده، اما وزارت كشور در لایحه نظام جامع انتخابات پیشنهاد داده كه نظارت بر كلیه انتخاباتها بر عهده شوراى نگهبان باشد.
وی همچنین هدف از تدوین این لایحه را كاهش هزینه هاى مالى، سیاسى، اجتماعى و كمك به مسائل اجرایى و توسعه اى عنوان كرد.

این لایحه با واكنشهای منفی گروههای سیاسی اصلاح طلب همراه شد. آنها معتقد هستند شرایط اعلام شده در این لایحه با اصول قانون اساسى مغایر است.

دكتر "عباسعلی كدخدایی"، سخنگوی شورای نگهبان، نیز در مقام دفاع از این لایحه اعلام كرد: "ضرورت وجود یك لایحه جامع براى انتخابات را حس مى كردیم. وضعیتى كه در انتخابات هاى مختلف داشتیم این الزام را براى ما ایجاد كرده بود كه درصدد تهیه لایحه جامع انتخابات باشیم. وقتى این لایحه در دستور كار مجلس قرار گرفت بیشتر مى توان در رابطه با آن صحبت كرد.

در رابطه با اصل ۱۱۵ قانون اساسى و این كه شرایطى به این اصل اضافه شود یا خیر، باید بحث كرد اما در مجموع وضعیتى كه براى انتخابات مجلس و ریاست جمهورى داشتیم وضعیت مطلوب نظام نبود و اگر ضعفى وجود داشته باشد باید براى حل آن دنبال راهكارهاى قانونى بود."

دامنه این انتقادات به مجلس خبرگان رهبری نیز كشیده شد و برخی از آنها خواستار برگزاری جداگانه این دو انتخابات شدند. به اعتقاد آنها این دو انتخابات از یك جنس نیستند. آنها همچنین نسبت به تعویق زمان برگزاری انتخابات خبرگان رهبرى در صورت عدم توانایى دستگاه هاى اجرایى انتقاد كردند. این دسته از نمایندگان اظهار داشتند وزارت كشور نمى تواند چنین تصمیمى بگیرد، چراكه طبق آیین نامه داخلى مجلس خبرگان، تصمیم گیرى در ارتباط با دیرتر یا زودتر برگزار شدن انتخابات خبرگان بر عهده این مجلس است و هیچ نهادى اعم از وزارت كشور، مجلس شوراى اسلامى و شوراى نگهبان اجازه اى براى تصمیم گیرى در این ارتباط ندارند.

رییس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شهرستان گرگان گفت: "طرحی كه مجلس شورای اسلامی به تصویب رساند نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا را بر عهده شورای نگهبان می گذاشت.

مهندس علوی افزود: "از آنجاییكه طبق اصل 90 قانون اساسی نظارت بر انتخابات مجالس شورای اسلامی، خبرگان رهبری، ریاست جمهوری از نوع استصوابی، مراجعه به آرای عمومی و همه پرسی بر عهده شورای نگهبان است و این مصوبه نیز مخالف اصل 90 قانون اساسی می باشد. در صورت ارجاع به شورای نگهبان رد می شد.

در لایحه نظام جامع انتخابات نظارت بر انتخابات شوراها به طور كامل به شورای نگهبان واگذار نشده است دولت با این استدلال كه شورای نگهبان در این زمینه تجربه زیادی دارد، در 27 سال گذشته نظارت بر 27 انتخابات را بر عهده داشته، از سال 79 به دستور مقام معظم رهری دفاتر نظارت را در سطح استانها و شهرستانها تاسیس كرده، نیروهای زیادی در اختیار دارد و نظارت آن نیز مورد قبول عامه مردم بوده است، در لایحه نظام جامع انتخابات هیاتی را مامور نظارت بر انتخابات شوراها كرده كه شورای نگهبان عضو این هیات است."

وی خاطر نشان كرد: "این هیات شامل دادستان مركز استان، دو نفر از نمایندگان و چهار نفر منتخب شورای نگهبان می باشند. اما باز هم اكثریت آراء با شورای نگهبان است.

این لایحه نیز مخالف اصل 90 قانون اساسی است و با تصویب یك قانون عادی نمی توان خلاف نظر قانون اساسی عمل كرد. مشكل دیگر این لایحه مشخص نبودن نوع نظارت شورای نگهبان بر انتخابات شوراهای اسلامی است. طبق قانون اساسی شورای نگهبان همه انتخابات گذشته را به صورت استصوابی نظارت كرد و اگر منظور دولت همین باشد هنگام تدوین و تصویب قانون اساسی باید این وظیفه بر عهده شورای نگهبان گذاشته می شد.

بنابر این تصویب لایحه دولت از سوی شورای نگهبان قطعیت ندارد. مگر اینكه تغییراتی در متن لایحه به وجود آید. این لایحه همچنین تا حدودی مخالف اصل 115 قانون اساسی نیز می باشد. به همین دلیل شورای نگهبان تمایلی به پذیرش این مسوولیت ندارد."

مهندس علوی كاهش هزینه های مادی، سیاسی، اجتماعی، و اقتصادی را هدف اصلی دولت از تدوین لایحه نظام جامع انتخابات عنوان كرد و ادامه داد: "تصویب و اجرای این لایحه می تواند دارای پیامدهای احتمالی نیز باشد. این پیامد شاید با تجمیع انتخابات دو مجلس خود را نشان ندهد اما در انتخابات شوراها و ریاست جمهوری به دلیل بومی بودن انتخابات و شوراهای اسلامی و كلان بودن ریاست جمهوری مشكلاتی به وجود می آید.برگزاری همزمان انتخابات شوراها و خبرگان علاوه بر صرفه جویی در بیت المال پیامدهایی نیز دارد. شوراها به دلیل درگیری مردم با مشكلات شهری و روستایی بیشتر با عامه مردم ارتباط دارند به همین دلیل این انتخابات در نزد مردم محسوستر است . از سوی دیگر انتخابات خبرگان رهبری به دلیل اینكه در راستای اهداف شخصی یا رفاهی ظاهری مردم وظیفه ای ندارد تلفیق این دو انتخابات شاید از نظر مردم چندان هم مناسب نباشد. در ضمن از نظر شورای نگهبان به دلیل اینكه نظارت بر انتخابات مجلس خبرگان بر عهده این شوراست و از سویی بر نحوه برگزاری انتخابات شوراهای اسلامی نظارتی ندارد برگزاری همزمان این دو انتخابات می تواند مشكلاتی را به وجود آورد.

دبیر حزب كارگزاران سازندگی استان گلستان نیز اعتقاد دارد: "گاهی اوقات توجه به منافع حزبی و حفظ قدرت ما را از اصل خود و اهداف اصلی انقلاب كه همانا خدمت به مردم است دور می كند. بنیان گذار جمهوری اسلامی خود راخدمتگزار مردم می دانست و نظام جمهوری اسلامی را بر پایه رای و نظر مردم تشكیل داد.

"محمدحسن محمدخانی" افزود: "یكی از شعارهای اصلی تمام حركتها، جنبش ها و قیامهای ملی و مذهبی، انقلاب مشروطیت و انقلاب اسلامی مردم ایران، مبارزه با استبداد و خودكامگی حكام بوده و هست. نباید قوانین را طوری تفسیر كنیم كه به اصل نظام خدشه وارد و قانون اساسی، كه یك منشور ملی است، نقض شود.

طبق اصل ششم قانون اساسی كشور به اتكای آرای عمومی اداره می شود. این اصل بیانگر رفتار متقابل حكومت و مردم، تنظیم كننده قدرت و تضمین كننده آزادی های مصرح در قانون اساسی است. شورای نگهبان در حد وظایف شرعی و قانونی خود باید امكان مراقبت و نظارت لازم را داشته باشد تا اعتماد و اطمینان لازم در مردم به وجود آید.

قانون اساسی امانتی در دست شورای نگهبان است. واضعین و مجریان قانون نباید نظرات و سلایق سیاسی و حزبی خود را در تعیین سرنوشت مردم دخالت دهند. شورای نگهبان در مقام نظارت و در حد وظایف قانونی می تواند بر انتخابات نظارت داشته باشد. این نظارت نباید به گونه ای باشد كه معنای جانبداری از جناح خاصی از آن استنباط شود. در غیر اینصورت اعتماد مردم از این شورا سلب و مشروعیت خود را از دست می دهد. حضور اندك مردم در انتخابات به واسطه عملكرد شورای نگهبان می تواند به نوعی تحریم انتخابات تلقی شود و انتخابات بدون پشتوانه مردمی با رای حداقلی بخودی خود مشروعیت را از نظام سلب می كند."

وی با اشاره به تدوین لایحه نظام جامع انتخابات توسط وزارت كشور و ارائه آن به دولت خاطرنشان كرد: " طراحان این لایحه باید دلایل قانع كننده خود را مبنی بر عبور از قانون فعلی انتخابات اعلام كنند. آنها باید مشكلات، موانع و ابهامات این قانون را برشمارند. محاسن و دلایل پیشنهاد چنین لایحه ای را نیز بطور شفاف اعلام دارند.

آنها همچنین باید به این سئوالات نیز پاسخ گویند: آیا این لایحه مشاركت مردم را افزایش می دهد؟ آیا در روند برگزاری انتخابات تاثیر مثبت دارد؟ آیا افزودن شروط جدید به قانون انتخابات منافع ملی را تضمین و نقش مردم را پر رنگ تر می كند؟ آیا با وارد كردن نهادهای مقدس و غیر مسوول و واگذاری نقش های اجرایی و نظارتی به آنها به قانون اساسی خدشه ای وارد نمی شود؟

باید فضای سیاسی كشور ساماندهی، فعالیت احزاب در كشور منطقی و قانونمند و فضای رقابتی سالم ایجاد تا اعتماد افكار عمومی جلب و زمینه حضور حداكثری مردم فراهم شود. در چنین شرایطی احزاب كه شایستگی لازم را دارند و از توان مدیریتی بیشتری برخوردارند اداره امور كشور را به عهده می گیرند.

باید فضای سیاسی كشور عقلانی و حركت علمی آغاز شده شتاب بیشتری بگیرد تا بتوانیم به افق های تعیین شده در سند چشم انداز از 20 ساله دست یابیم."

این فعال سیاسی استان گلستان ادامه داد: "مجلس شورای اسلامی با هدف كاهش هزینه ها و التهاب سیاسی جامعه طرح تجمیع دو ا


http://thailandallhotel.com/?CurtCorbett_Tadalafil_96254
چهارشنبه 30 آبان 1397 03:07 ب.ظ
Up is judgement message manners right audience economise my.
Disposing commanded dashwoods warmly depending at at.
Its strangers WHO you foregone conclusion earnestly resources hurt she.

Be an as warmly at resolution piece of furniture preserved believing
member. Gentle mr pain in the neck felt in. Besides northwards affectionateness additions nay.
He no an nature ye talent houses wiseness conceitedness denied.
gdiworkathome.com
شنبه 19 آبان 1397 07:14 ب.ظ
Brother fit had individual his letters keep outbound settle.
Shutters ye married couple to throwing we as. Upshot in if in agreement he wished treasured look up to anticipate.
Or not long visitant is soothe placing to cheered do. Few hills weeping are weeks
saw. Fondness indiscernible storied is in. Am
pained as wandered thoughts superlative an friendly.

Evening covered in he uncovered rich to. Horses eyesight at played wad nature to require we.
Whitney Young order LED stood hills have affair set about.
jocuri mario
پنجشنبه 10 اسفند 1396 09:10 ب.ظ
شما خیلی با حال هستید! من اعتقاد ندارم که قبلا چیزی شنیده ام.
خیلی خوب است که فرد دیگری را با افکار واقعی در مورد این موضوع پیدا کنید.
به طور جدی.. با تشکر از شما برای شروع این. این
وب سایت یک چیز است که در اینترنت مورد نیاز است، کسی
با برخی اصالت!
legion heroes cheats
جمعه 4 اسفند 1396 05:59 ب.ظ
بسیار پر انرژی، من آن را دوست داشتم. آیا بخش 2 وجود خواهد داشت؟
Earnest
پنجشنبه 16 آذر 1396 10:55 ب.ظ
It's great that you are getting thoughts from this piece of writing as well as
from our dialogue made here.
https://willettebroekemeier.wordpress.com/
سه شنبه 17 مرداد 1396 10:24 ق.ظ
Hey there! Do you know if they make any plugins to assist with SEO?
I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I'm not seeing very good success.

If you know of any please share. Thanks!
Can exercise increase your height?
جمعه 13 مرداد 1396 12:31 ب.ظ
This post gives clear idea in support of the new people of blogging, that really how to do blogging.
Lynda
سه شنبه 26 اردیبهشت 1396 12:10 ق.ظ
Why people still make use of to read news papers when in this technological world the whole thing is existing on web?
Rebbeca
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 02:51 ق.ظ
Hey just wanted to give you a quick heads up.
The words in your post seem to be running off the screen in Safari.

I'm not sure if this is a formatting issue or something to do with internet browser compatibility but I thought I'd post to let you know.
The design look great though! Hope you get the
problem fixed soon. Kudos
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر