تبلیغات
همراهان - كارگاه آموزشی رسانه ها، ایدز و اعتیاد در گرگان
سه شنبه 12 تیر 1386

كارگاه آموزشی رسانه ها، ایدز و اعتیاد در گرگان

   نوشته شده توسط: ابوذر پورادیب    نوع مطلب :فرهنگی  ،

متخصص یونسكو:

چیزی به اندازه سكوت ایدز را گسترش نمی دهد

روزنامه گلشن مهر – 31/4/85

ابوذر پورادیب: در بررسی تاریخ، بشری را نمی توان یافت كه با مسائل مربوط به مواد مخدر دست به گریبان نبوده و شاید بتوان گفت مواد مخدر همزاد با بشر در این جهان یافت شده و تا زمانی كه انسان در این عرصه وجود دارد آن نیز پا بر جاست. مسائل مربوط به مواد مخدر تازگی نداشته و اثرات آن نیز همواره در سرنوشت ملتها و اقوام قابل جستجو است. در كتب تاریخی ایران و حتی در كتاب قانون ابن سینا از اثرات این مواد نامبرده شده است. اما بیشتر گزارشات در مورد مواد مخدرمربوط به زمان صفویه و سپس قاجاریه تا عصر كنونی است همراه با فراز و نشیبهای این دوران كه اشاعه مصرف مواد افیونی مورد توجه بوده است قوانین یكصد ساله در مورد محدود نمودن مصرف مواد نیز یافت میشود.  

در زمان ما مسئله مواد مخدر شكل مخاطره آمیز و كاملا پیچیده ای به خود گرفته و در عین حال گسترش جهانی یافته است. اعتیاد به مواد مخدر علاوه بر زیانهای جدی و خطرناك جسمی از قبیل ابتلا به بیماریهای عفونی واگیردار همچون ایدز - هپاتیت - سل- عوارض و مشكلات عدیده اجتماعی و اقتصادی ازقبیل افزایش جرمهای مرتبط با مواد مخدر همچون جنایت و سرقت، فقر و تكدی گری و هدر رفتن سرمایه های كلان مادی كشورها را بدنبال داشته است. كشور ما دارای جمعیتی جوان است. بیش از 50% جمعیت كشور درسنین زیر 20 سال بوده و 62% از این جمعیت در شهرها ساكن بوده و از هر چهار نفر ایرانی یك نفر در معرض مهاجرت قرار دارد. موقعیت استراتژیك ایران و قرارگیری آن در كنار كشورهایی همچون افغانستان و پاكستان كه جزو تولید كنندگان عمده مواد مخدر بوده و از طرفی ما یك مسئله ترانزیت و عبور مواد مخدر به جهت ویژگیهای خاص منطقه ای از كشور ما یك مسیر مناسب جهت قاچاق مواد مخدرفراهم ساخته و هم بازار مصرف داخلی آن كه رشد روز افزونی داشته است.

بر اساس آنچه كه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر به روی پایگاه اطلاع رسانی خود قرار داده است .

پس از پیروزی انقلاب اسلامی علیرغم تلاش بی وقفه نظام مقدس اسلامی كشورمان و تقدیم بیش از 2700 نفر شهید از نیروهای نظامی و انتظامی این روند رو به رشده بوده است در نتیجه آمار معتادین و نیز عوارض ناشی از اعتیاد افراد افزایش داشته است. برآوردهای رسمی اولیه و ساده از تعداد معتادین و سوء مصرف كنندگان مواد مخدر رقمی حدود 2 میلیون نفر را ذكر مینماید و با در نظر گرفتن حداقل یك خانواده 5 نفری مرتبط با این افراد به رقمی حدود 10میلیون نفر انسان كه در ارتباط نزدیك با معضلات و مشكلات ناشی از آن میباشند دست می یابیم. محبوسین زندانهای كشور در سال 77 معادل 16.775نفر بوده كه قریب به 60% آنان مرتبط با مواد مخدرو اعتیاد بوده اند.

بر این اساس در ایران به ازای هر 100 هزار نفر ایرانی 260 نفر در زندان به سر میبرند و به عبارت دقیق تر به ازای هر 400 نفر ایرانی یك نفر در زندان میباشد. در 20 سال گذشته قریب 836/53./1 كیلوگرم انواع مواد مخدركشف و ضبط گردیده است در این سالها نزدیك به 381812 نفر قاچاقچی و699557 نفر معتاد شناسایی و دستگیر شده اند قریب 25652 نفر معتاد از سال 62 لغایت 77 در مراكز باز پروری كشور پذیرش شده اند كه این تنها بخشی از آمارهای واقعی نشان دهنده وضعیت بغرنج و نگران كننده از انسانهای این جامعه است كه به ورطه اعتیاد كشیده شده اند. اعتیاد به عنوان یك آسیب ومعضل اجتماعی بهداشتی اقتصادی و فرهنگی با پیچیدگیهای خاص خود حاكمیت ملی امنیت و استقلال كشور ما را تحت تاثیر قرار داده است با توجه به مسائل جنبی آن میتوان ادعا نمود كه ارزشهای انسانی و اسلامی و نیز هویت ملی ما در معرض خطر و آسیب این آفت بزرگ قرار گرفته است. توجه به آمارها نشانگر رشد روزافزون معتادین در اجتماع رو به قوت ما دارد. این موضوع كه قشر جوان جامعه بیشتر در معرض آسیب و آماج اعتیاد می باشند وظیفه همگان را در موضع تقابل با این مشكل خطیرتر می سازد. براستی وظیفه ما افراد این جامعه درقبال این دیو بدسیرت چیست؟ خانواده های ماو والدین ما چه وظیفه و مسئولیتی را بر عهده دارند ؟ دستگاههای تعلیم و تربیت ما چطور ؟ آیا مشكل اعتیاد با زدن و بستن و به زندان انداختن و یا اعدام كردن قابل حل است؟ و یا اینكه عزم ملی و جزم تك تك افراد این جامعه در هر لباس و در هر مكان و هر زمان را می طلبد، براستی كدام یك چاره كار است ؟

اچ. آی. وی. یک ویروس است. ویروس، موجود زنده بسیار کوچک است که م تواند خودش را تکثیرکند و منتشر شود. اما نم تواند به تنهای از خودش زنده باشد. یک ویروس، به بدن یک میزبان برا زندگ و تکثیر نیاز دارد.
زمان که ویروس به بدن شخص راه پیدا کرد، شروع به تکثیر یا به عبارت دیگر شروع به شبیه ساز و کپ از خودش درسلول ها بدن این شخص م کند. یک ویروس م تواند سلول های که داخل آن جا گرفته و از آن تغذیه م کند را معیوب کرده و به آن آسیب برساند.  

اشخاص، آلودگ به اچ. آ. و را از شخص دیگر که پِیش از این آلوده شده است دریافت م کنند. در واقع این راه است که ویروس اچ. آ. و شیوع پیدا کرده و منتشر م شود. اچ. آ. و مخفف "ویروس نقص ایمن انسان" است. در دنیا آن را با نام "Human Immunodeficiency Virus” م شناسند. به کسان که آلوده به اچ. آ. و. شده اند اچ. آ. و مثبت "+HIV” و یا اچ. آ. و پوزتیو "HIV positive” م گویند.

انجمن صنفی روزنامه نگاران استان گلستان باتوجه به اهمیت موضوع كارگاه یكروزه ای با عنوان "رسانه ها، ایدز و اعتیاد" با همكاری، سازمان بهزیستی استان، دفتر مقابله با ایدز و اعتیاد ، برنامه ایدز و دفتر عمران سازمان ملل در ایران برگزار كرد.  

این كارگاه در محل نگهداری و بازپروری معتادین بهزیستی گلستان واقع در منطقه توسكستان گرگان برگزار شد.  هدف از برگزاری این كارگاه آشنایی با راههای انتقال، پیشگیری و درمان این بیماریها و نقش رسانه ها در كنترل ایدز و اعتیاد بود.
مدیركل سازمان بهزیستی استان گلستان به عنوان اولین سخنران در این كارگاه گفت: "بشر امروز با سرعت شگفت انگیزی به سوی تكنولوژی و پیشرفت حركت می كند و این امر هر چند مایه خرسندی است اما پیشرفت تكنولوژی بشر با پیشرفت برخی از معضلات انسانی مانند، خشونت و اعتیاد همگام شده است و با پیشرفت جوامع، شبكه توزیع مواد مخدر نیز رشد چشم گیری داشته است."  

"اصغر باقری" افزود: "امروز تجارت موادمخدر و سوء استفاده از آن یكی از اساسی ترین چالشهای سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به شمار می رود و برغم پیشرفت تكنولوژی و فن آوری، ظاهرا تعداد تولیدكنندگان و مصرف كنندگان مواد مخدر در سنین مختلف افزایش یافته است. امروز رویای جهانی عاری از اعتیاد و تسلیم در برابر آن، پذیرفتنی نیست."  

معاون دانشگاه علوم پزشكی و خدمات بهداشتی درمانی استان گلستان كه بجای دكتر "سمنانی"، رییس این دانشگاه در كارگاه یكروزه "رسانه، اعتیاد و ایدز" حضور یافت با بیان اینكه ایدز و اعتیاد از مقوله های مهمی هستند، گفت: "اگر به اهمیت این دو معضل پی برده شود و جایگاه مطبوعات در كشور درك شود می توانیم انسجام لازم را در برنامه ها و تلاشهای به وجود آوریم.  

باید بپذیریم ایدز و اعتیاد دو مشكل اساسی و جدی جامعه ما هستند و نمی توانیم این دو واقعیت را نادیده بگیریم. اعتیاد مقوله ای است پیچیده كه پیچیدگی آن تابع شرایط خاص كشور ماست."  

سخنران بعدی این كارگاه دكتر "غلامرضا منتظری"، مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بود:"رسانه ها معضلات را به صورت ریشه ای مورد تحلیل قرار می دهند. زیرا مشكلاتی مانند، ایدز و اعتیاد با تحلیلهای روبنایی قابل پیگیری نیستند. در جامعه ما متاسفانه بیشترین تلاش صرف درمان شده است در حالی كه رسانه ها باید بیشتر به معرفی و تجزیه و تحلیل اینگونه معضلات بپردازند."

رسانه ها با ارائه تصویری شفاف و گویا از زشتی یك پدیده و نافرجامی آن، قادرند سطح آگاهی انسانها را دگرگون كنند. كسی كه دارای ادیشه عمیق باشد هرگز گرفتار چنین پدیده شومی نمی شود و جامعه هرگز شاهد این فاجعه انسانی نخواهد بود. رسانه ها می توانند آموزش خانواده ها را در دستوركار جدی خود قرار دهند.  

وی برای استفاده از ظرفیتهای فرهنگی استان به منظور ارائه آموزشهای لازم به جامعه در راستای كاهش معضلات اجتماعی اعلام آمادگی كرد.

دكتر "حمیدرضا ستایش"، مدیر برنامه های ایدز ملل متحد در ایران، نیز در این كارگاه با اشاره به ابتلا چهار میلیون نفر به بیماری ایدز در جهان گفت: "HIV همه جار را فراگرفته و گسترش آن در بعضی از كشورها به ازای هر سه نفر یك نفر مبتلا به این ویروس هستند.  

حساسیت زیاد این بیماری حتی مجامع سیاسی دنیا را هم درگیر كرده است. در جنوب صحرای آفریقا، بخشی از آمریكای لاتین، شرق اروپا و قسمتهایی از آسیا آمار این بیماری بیشتر است. در میان كشورهای آسیایی، هند به تنهایی پنج میلیون بیمار مبتلا به این ویروس را در خود جای داده است.”

دكتر ستایش ادامه داد: “از دو سال گذشته در نقاط مختلف ویروس اچ آی وی رشد چشمگیری داشت به طوری كه در اروپای شرقی و برخی از كشورها این رشد به یكهزار و 300 درصد رسید.  

در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا، بیماری ایدز صد درصد رشد یافت. این بیماری امید به زندگی را در همه كشورها كاهش داده است.

تماس جنسی با افراد آلوده و انتقال از مادر به كودك عمده ترین راههای انتقال بیماری ایدز هستند. ایران از جمله كشورهایی است كه اتدز در آن وجود دارد و رو به گسترش است.”  

وی با اشاره به عمر 25 ساله پیدایش بیماری ایدز در دنیا گفت: “در ایران شناسایی موارد جدید در چهار سال گذشته روند رو به رشدی داشته است. این بیماری در كشور ما به طور عمده از طریق خوانهای آلوده، تزریق و زندانیان منتقل می شود. در میان این راهها، تماسهای جنسی بیشترین درصد انتقال را به خود اختصاص داده اند.”

مدیربرنامه های ایدز سازمان ملل متحد در ایران اضافه كرد: “آموزش به گروههای در معرض خطر از جمله زندانیان، مصرف كنندگان به موادمخدر و زنان روسپی، جلوگیری از تماسهای جنسی غیرمتعارف و خارج از چارچوب و توجه به به جوانان مهمترین برنامه های پیگیری از ایدز می باشند.  

آمارها بیانگر این است كه 28 درصد جوانان كشور تماس جنسی را تجربه كرده اند. بنابراین در برنامه ریزیها باید به جوانان توجه ویژه شود.  

در ایران بین 34 هزار تا 160 هزار نفر مبتلا به ایدز هستند و به طور تقریبی و میانگین از هر 500 نفر یك نفر آلوده به ویروس اچ آی وی هستند.”  

وی، “آموزش، پیشگیری و تغییر دیدگاه جامعه نسبت به مبتلایان و كسب حمایتهای مسئولان را سه اقدام مهم و اساسی در ارتباط با بیماری ایدز عنوان كرد.”

 دكتر “گلاره مستشاری”، كارشناس ارشد كاهش تقاضای دفتر مقابله با مواد مخدر و ایدز ملل متحد در ایران نیز در كارگاه رسانه، اعتیاد و ایدز به سخنرانی پرداخت.  

وی گفت: “در جهان حدود 200 میلیون نفر به انواع مواد مخدر اعتیاد دارند. در قاره آسیا، حشیش، در قاره آمریكا كوكایین و در اروپا مواد افیونی بیشترین میزان مصرف را دارند. در ایران میزان مصرف مواد مخدر 8/2 درصد است.”

به گفته وی،اعتیاد به مواد مخدر تاثیرات مخربی بر جامعه و فرد دارد. اعتیاد یك بیماری است كه بخشی از آن جسمانی و بخشی دیگر روانشناختی می باشند.بیشترین مواقع مصرف مواد اعتیاد آور، زمان بروز مشكلات است. در این مواقع افراد به نیاز خود مبنی بر مصرف مواد مخدر

نظرات() 
http://gdiworkathome.com/?Viagra_Super_Active_Other_Name_Of_Super_Cialis_From_Toronto
دوشنبه 28 آبان 1397 01:53 ق.ظ
Crony put had private his letters watch outwards answer.
Shutters ye marriage ceremony to throwing we as. Gist in if agreed
he wished treasured admire require. Or shortly visitor is
solace placing to cheered do. Few hills crying are weeks proverb.
Fondness undetectable storied is in. Am pained as wandered thoughts superlative an friendly.
Eve covered in he open prolific to. Horses beholding
at played pile nature to require we. Young enjoin light-emitting diode stood hills own thing take.

Cialis 20 mg
شنبه 4 فروردین 1397 08:07 ق.ظ

You've made your point.
cialis price in bangalore tesco price cialis we recommend cheapest cialis cialis dosage amounts if a woman takes a mans cialis cialis soft tabs for sale we use it cialis online store cialis generico cialis dosage amounts acheter cialis kamagra
Buy cialis online
دوشنبه 28 اسفند 1396 01:52 ب.ظ

Effectively expressed certainly! !
cialis 20 mg effectiveness cialis for sale cialis side effects cialis name brand cheap we recommend cheapest cialis comprar cialis navarr if a woman takes a mans cialis cialis online deutschland cialis 05 cialis 50 mg soft tab
orbit legends cheats
جمعه 4 اسفند 1396 07:34 ب.ظ
آیا شما فکر می کنید اگر من چند مقاله خود را به عنوان نقل قول نقل قول
من اعتبار و منابع را به وبلاگ شما ارائه می دهم؟ سایت وبلاگ من در همان منطقه مورد علاقه به عنوان شما و بازدید کنندگان من قطعا از برخی از اطلاعات شما در اینجا ارائه می دهد سود.

لطفا اجازه دهید من این را با شما بسازم.
به سلامتی!
http://reathawussow.hatenablog.com/?page=1433400855
دوشنبه 23 مرداد 1396 03:35 ب.ظ
Heya i am for the first time here. I found this board and
I to find It really useful & it helped me out a lot.
I'm hoping to provide one thing back and aid others such as you aided me.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر