تبلیغات
همراهان - به بهانه تاسیس انجمن صنفی روزنامه نگاران
سه شنبه 12 تیر 1386

به بهانه تاسیس انجمن صنفی روزنامه نگاران

   نوشته شده توسط: ابوذر پورادیب    نوع مطلب :فرهنگی  ،

روزنامه نگاران گلستانی و انجمن صنفی

ابوذر پورادیب: حضور تاریخی مردم در پای صندوقهای اخذ رای در دوم خرداد 76 و تاثیرات شگرف آن در حوزه های مختلف برکسی پوشیده نیست. در این روز مردم فردی را برانگیختند که انتخابش علاوه بر حوزه سیاست، حوزه فرهنگ و به خصوص مطبوعات را تحت تاثیر عمیق خود قرار داد. این رخداد تغییر نگاه دولت به مقوله فرهنگ و هنر را به همراه داشت و زمینه های لازم برای رشد و توسعه فرهنگی را به وجود آورد. در اثر این تغییرات، دکتر سید عطاء ا.. مهاجرانی با رای اعتماد مجلس، سکاندار بخش فرهنگ و هنر کشور شد. مهاجرانی در آن زمان بدلیل فشارهای جریانهای خارج از حاکمیت بر این بخش و همچنین مقاومتهایی که در مواجهه با این فشارها از خود نشان داده بود، وزیر استثنایی دولت خاتمی نام گرفت. خود وی نیز قول داده بود با اقداماتی که انجام می دهد، وزارتخانه تحت امر خود را به زینت وزارتخانه های ایران تبدیل کند. لازم به ذکر است که نگارنده به هیچ عنوان قصد حمایت از اقدامات مهاجرانی در همه بخشهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را ندارد، اما رسالت مطبوعاتی نیز حکم می کند که حداقل بخشی از واقعیتها در چند سطر و با توجه به موضوع این مقاله، بیان شوند. با ورود مهاجرانی به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حیات جدی روزنامه نگاری مستقل و آزاد و همچنین دوران طلایی رونق کمی و کیفی مطبوعات ایران آغاز شد. یکی از اقدامات مهمی که وی در حوزه مطبوعات و در جهت دفاع از حقوق روزنامه نگاران مستقل و تامین امنیت شغلی آنها انجام داد، تشکیل نهاد مستقلی به نام انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران بود. نهادی که اگر چه در دولت هاشمی تا حدودی شکل گرفت، اما حمایتهای بی دریغ مهاجرانی، زمینه دوام و بقای این نهاد مدنی را به وجود آورد و موجب شد تا این نهال نو رسیده به قدری در بین اهالی مطبوعات، ریشه دواند که حتی تلاشهای صورت گرفته برای حذف مهاجرانی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نتواند بر روند فعالیت آن خدشه وارد کند.               

اکنون پس از گذشت هشت سال از عمر دولت اصلاحات، انجمن صنفی روزنامه نگاران  گلستان در اعتراض به روند فعالیت تشکلهای مطبوعاتی استان و به منظور تسریع در رفع مشکلات روزنامه نگاران و رساندن این پیام به گوش این تشکلها در روز ششم تیرماه امسال، 37 روز قبل از پایان فعالیت هشت ساله دولت سید محمد خاتمی از سوی اداره کل کار و  اموراجتماعی استان مجوز فعالیت دریافت کرد. 

نگارنده نیز با توجه به دریافت مجوز این نهاد، بر آن شد تا از جایگاه یک خبرنگار که رفع مشکلات این صنف و همچنین سربلندی انجمن صنفی استان را همواره به عنوان یک دغدغه ذهنی با خود همراه دارد از سر دلسوزی نکاتی را به اطلاع مسوولان انجمن و همچنین روزنامه نگاران برساند.

همان گونه که بارها گفته شد، یکی از دلایل اصلی تاسیس انجمن صنفی روزنامه نگاران استان گلستان تاکید بیشتر بر سرعت بخشیدن به روند تحقق حقوقهای معوقه اعضای این صنف است. این نهاد مدنی برای نیل به مقصود باید دارای دو ویژگی مهم باشد: یکی تدوین برنامه شفاف و روشن که در آن مطالبات واقعی اعضا و همچنین راههای تحقق آنها مشخص باشد و دوم اینکه کسانی مسوولیت هدایت و رهبری این نهاد را بر عهده گیرند که خود با مطالبات به روز روزنامه نگاران آشنا باشند. تدوین مانیفست انجمن می تواند در دستیابی به سه  هدف مهم که عبارتند از تحقق خواسته های قانونی اعضا، جلوگیری از لوث شدن فعالیتهای انجمنهای روزنامه نگاری و پابرجایی و ریشه دواندن انجمن در جامعه موثر واقع شود. انتخاب هیئت مدیره شایسته و کارآمد نیز در جهت اجرای برنامه ها نقش بسزایی دارد.      

نکته دیگر اینکه انجمن روزنامه نگاران به عنوان یک تشکل صرفا صنفی باید کارکردی به مراتب بهتر از دو تشکل مطبوعاتی دیگر استان داشته باشد. در این راستا انجمن زمانی کارکرد پیدا می کند که مستقل و آزاد باشد و در پرتو این ویژگی، نابسامانیها و مشکلات روزنامه نگاران را مطرح و برای دستیابی به آنها تلاش کند. کارکرد انجمن صنفی روزنامه نگاران تبلیغ و تلاش برای صنفی است که خود متعلق به آن است در غیر اینصورت کارکرد آن شبیه رسانه های حکومتی است که وضعیتی جز تبلیغ صرف ندارند. به عبارت دیگر انجمن می تواند آیینه ای از افکار و عقاید روزنامه نگاران و بازتابی از واقیعیتهای برآمده از متن این جامعه باشد و به انعکاس آنها بپردازد. در این صورت انجمن به عنوان یک نهاد غیر دولتی کارکرد دیگری نیز می یابد و آن نقادی است. یعنی انتقاد از وضعیت نامناسب روزنامه نگاران. کارکردی که نهادهای دولتی فاقد آن هستند. در شرایط فعلی و در بین نهادهای مطبوعاتی استان، فقط انجمن صنفی روزنامه نگاران است که می تواند نماینده واقعی این صنف در برابر حاکمیت باشد.         

بدون شک روزنامه نگاران برای دستیابی به مطالبات خود به انجمنهای روزنامه نگاری نیاز دارند. اما کارکرد این انجمنها در استان گلستان ملموس و چشمگیر نیست که بخشی از علت آن، فقدان توجه کافی به کارکردهای این انجمنها در نزد روزنامه نگاران است و بخش دیگر عواملی هستند که موجب لطمه خوردن به حیثیت کاری انجمنها و فعالان آنها می شوند. انجمن صنفی روزنامه نگاران گلستان باید با استفاده از راهها و ابزارهای منطقی، ضمن توجه فعالان مطبوعاتی به کارکردهای انجمنهای روزنامه نگاری، همه سعی و تلاش خود را در جهت حفظ حیثیت کاری انجمن و فعالان آن بکار گیرد. به طور قطع یکی از عوامل مهم بی توجهی روزنامه نگاران به انجمن صنفی، نداشتن انگیزه برای حضور در این نهاد مدنی است. انجمن صنفی باید به ریشه یابی عوامل ایجاد بی انگیزگی در بین روزنامه نگاران پرداخته و زمینه حضور فعال آنها را در این تشکل فراهم سازد. بدون تردید انجمن صنفی به مثابه یک نهاد چانه زنی در تعامل با اصحاب قدرت است که در راستای حقوق و مطالبات حوزه صنفی فعالیت می کنند. اگر انجمن با قدرت به فعالیت خود ادامه دهد و در اصطکاک با حاکمیت به عنوان یک اهرم حمایت کننده و مستقل به ایفای نقش بپردازد، این اقدام علاوه برافزایش میزان مقبولیت انجمن در نزد فعالان مطبوعاتی، می تواند انگیزه لازم برای پیوستن به انجمن را در بین روزنامه نگاران به وجود آورد. البته نباید فراموش کرد که کم توجهی به انجمنهای صنفی فقط محدود به قشر روزنامه نگار نمی شود، چراکه جامعه ایران هنوز در این زمینه رشد لازم را بدست نیاورده، اما وجود این نقیصه نمی تواند سرپوشی باشد برای بی توجهی روزنامه نگاران به انجمن صنفی . زیرا از یک طرف روزنامه نگاران به عنوان قشر فرهیخته برای رشد و بالندگی جامعه در شناخت نهادهای مدنی رسالت بزرگی بر عهده دارند و از طرف دیگر هرچه تعداد روزنامه نگاران عضو انجمن صنفی بیشتر باشد نشانگر پیشرفت نسبی جامعه و افزایش ضریب مدنیت آن است. در عصری که بدیهی ترین و ابتدایی ترین حقوق روزنامه نگاران به راحتی نادیده گرفته می شود و حوزه های سیاسی و اجتماعی نیز از یکدیگر منفک نیستند رابطه متقابل روزنامه نگاران و انجمن صنفی هم می تواند در احقاق بخشی از این حقوق تاثیر داشته باشد و هم اینکه فعالان این نهاد مدنی با احساس آرامش نسبی در پرتو این نهاد، مطالبات برحق خود را بیان کنند. در ضمن این نکته را نیز نباید از نظر دور داشت که هم روزنامه نگاران در رشد و بالندگی انجمن صنفی سهیم هستند و هم این نهاد مدنی در رشد و بالندگی روزنامه نگاران.    

همانگونه كه از نام انجمن پیداست هیئت مدیره باید خودداری از ورود به مسائل سیاسی را در دستور كار خود قرار دهد تا از اهداف در نظر گرفته شده ـ که همانا دغدغه ذهنی آنهاست  ـ فاصله نگیرند. البته ورود نکردن به مسایل سیاسی مصداق صد درصد ندارد. زیرا روزنامه نگاری در کشور ما یک فعالیت سیاسی – اجتماعی است که به طور طبیعی با منافع برخی از اصحاب قدرت نیز ارتباط پیدا می کند  و مخالفتها با آن نیز از این منظر قابل درک و فهم است و انجمن صنفی نیز درپی بروز مشکل، با توجه به فلسفه و ماهیت وجودی خود که همانا دفاع از حقوق قانونی و مشروع روزنامه نگاران است ناگزیر باید وارد مسایل سیاسی شود. از آنجاییکه برخی از اعضای انجمن صنفی همانند سایر انجمنها و تشکلهای صنفی دارای گرایشهای سیاسی هستند دخیل دادن موضوعات سیاسی به فعالیتهای انجمن غیر از مورد فوق موجب می شود تا به حقوق واقعی برخی از روزنامه نگاران آنگونه که شایسته آنهاست رسیدگی نشود و در واقع حقوق اعضاء نیز جهت حزبی  و سیاسی پیدا می کند.   

نگارنده امیدوار است روزنامه نگاران و مسوولان انجمن صنفی استان گلستان با توجه به این موارد، زمینه حضور هر چه فعالتر این نهاد در عرصه های فرهنگی و اجتماعی و همچنین تحقق حقوق معوقه روزنامه نگاران را فراهم کنند.  به امید آن روز.


dispensary
دوشنبه 30 بهمن 1396 08:04 ق.ظ
برای تازه ترین اخبار شما مجبور به بازدید سریع در سراسر جهان و در وب من یافتم
این سایت به عنوان یک وب سایت عالی برای آخرین به روز رسانی ها.
Annette
پنجشنبه 16 آذر 1396 10:49 ب.ظ
certainly like your website but you need to check
the spelling on several of your posts. Many of them are rife with spelling
issues and I find it very troublesome to tell the truth nevertheless I'll surely come back again.
johnettagranzin.hatenablog.com
دوشنبه 23 مرداد 1396 03:19 ب.ظ
I'm very pleased to find this website. I need to to thank you
for your time for this fantastic read!! I definitely enjoyed every little
bit of it and i also have you saved to fav to check out new stuff on your blog.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر